Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Miłość (2) (M. Pawlikowska-Jasnorzewska)

Miłość (2) (M. Pawlikowska-Jasnorzewska)

Wiersz o umierającej miłości dwojga ludzi został napisany w dwu strofach. Łączy je powtarzane jako ostatni wers stwierdzenie „sam mówiłeś przeszłego roku...”. Słowa te tworzą przeszłość, ale w wierszu najważniejsza jest teraźniejszość. On (liryczne „ty”) rozmyśla, patrzy w okno, w niebo, w obłoki i smuci się. Ona (liryczne „ja”) wciąż wierzy w słowa o miłości wypowiedziane rok wcześniej i trudno się jej pogodzić z tym, że nie są aktualne. Między obojgiem nie ma już więzi uczuć, chociaż ona nadal kocha, nie jest kochana. Utwór jest smutny, bo przedstawia kres uczucia, którego ani wspomnienie, ani słowa nie mogą wskrzesić.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.