Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Laura i Filon (F. Karpiński)

Laura i Filon (F. Karpiński)

Laura i Filon to sielanka w formie dialogu dwojga tytułowych bohaterów. Laura spieszy na umówione pod jaworem spotkanie z ukochanym. Zabiera ze sobą koszyk z malinami i wieniec z róż, by ozdobić nim głowę Filona. Kiedy jednak pod drzewem nie zastaje ukochanego, w porywie złości, przekonana o jego zdradzie, niszczy przyniesione prezenty, głośno rozpaczając.

Filon tymczasem ukryty wśród krzewów oczekiwał swej wybranki. Schował się, by wybadać, co o nim sądzi Laura, czy darzy go miłością. Pozostawał jednak zbyt długo w ukryciu.

Ostatecznie kochankowie godzą się, Laura stwierdza, że teraz jej miłość będzie jeszcze silniejsza, bo okupiona łzami. Filon zaś jest szczęśliwy, ponieważ dziewczyna okazała mu, jak wiele dla niej znaczy.

Sielanka to gatunek o bardzo starym rodowodzie, sięgającym czasów antycznych. W XVIII w. stała się szczególnie popularna wśród twórców nurtu, zwanego sentymentalizmem. Zgodnie z założeniami gatunku bohaterowie to pasterze (Filon powie w zakończeniu o Laurze: „Teraz mi Laura za wszystko stanie, / Wszystkim pasterkom przodkuje: (...)”.). Wydarzenia zaś rozgrywają się w wiejskiej scenerii - zaszedł księżyc, nie słychać szczekania psów, za borem, pod „umówionym” jaworem Filon czeka na swą ukochaną. Charakterystyczne są też rekwizyty - kosz z malinami, wianek upleciony z róż jako prezenty, będące wyrazem uczuć Laury do Filona.

W tej konwencjonalnej (tzn. umownej) scenerii i wśród nie mniej konwencjonalnych rekwizytów ukazane zostają przeżycia bohaterów w sposób zgodny z prawdopodobieństwem życiowym. Laura i Filon są w sobie zakochani, wzajemnie oczarowani. Choć pewni są własnych uczuć, nie do końca wiedzą, co czuje każde z nich. Kiedy Laura, stęskniona i rozmarzona, nie zastaje ukochanego w umówionym miejscu, rodzi się w niej przekonanie, że została oszukana, a mężczyzna zakpił z niej i jej uczuć. W przypływie gniewu, bezradności i żalu dziewczyna niszczy swe prezenty, tonąc we łzach.

Zrozumiałe też wydaje się zachowanie Filona. Młody człowiek zakochał się bez pamięci w pięknej dziewczynie. Zyskał jej zainteresowanie, wszak zgodziła się na spotkanie. Nie jest jednak pewny jej wzajemności i liczy na to, że Laura ujawni swe prawdziwe uczucia, gdy na niego będzie czekać w samotności.

Niefortunna sytuacja szybko się wyjaśnia, dziewczyna zyskuje pewność, że Filon ją kocha, ale uświadamia też sobie, jaką cenę płaci się za miłość. Czasem trzeba okupić ją cierpieniem. Młodzieniec zaś, ukarany za swe niedowiarstwo doceni, jak wielką wartość ma szczerość. Pozbędzie się też wątpliwości, czy jego wybranka obdarzyła go uczuciem.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.