Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

O spacerze po cmentarzu wojskowym (ks. J. Twardowski)

O spacerze po cmentarzu wojskowym (ks. J. Twardowski)

Westchnienie za poległych

Autor wiersza (jednocześnie podmiot liryczny) jest księdzem. Wskazuje na to wers: „... z czarnym kloszem sutanny u nóg”. Tytuł wyjaśnia nam, że ksiądz przyszedł na cmentarz wojskowy odwiedzić groby żołnierzy.

Kim byli Jurek, Wojtek i Janek (adresaci utworu, do nich m.in. zwraca się podmiot liryczny)? Chłopcami w twoim wieku, harcerzami, walczącymi w powstaniu warszawskim (1944 r.). Polegli żołnierską śmiercią.

Ksiądz - poeta śle westchnienie za ich dusze. Nie było go przy śmierci chłopców, nie pobłogosławił ich na ostatnią drogę: „Że też wtedy beze mnie / przewracali się w hełmie...”. Zapala lampkę na grobach jako świadectwo pamięci. On ich pamięta, ale już dla większości ludzi to, co wydarzyło się w czasie powstania, „Przeminęło, odeszło w milczeniu / jak pod kocem na wycieczce ziemia - „. Obojętnie przechodzą obok mogił dzieci-powstańców. Zapominają. Nie chcą pamiętać. Więc ksiądz pali lampkę na grobie, chociaż wie, iż to nie przywróci życia zmarłym. Być może pamięta ich oczy. Jakie one były? Tego nie wiemy.

W wierszu dominuje nastrój smutku, zadumy, refleksji nad przemijaniem.

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.