Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pamiętajcie o ogrodach (J. Kofta)

Pamiętajcie o ogrodach (J. Kofta)

Wiersz Jonasza Kofty zawiera upomnienie dla wszystkich ludzi: „Pamiętajcie o ogrodach”, które dotyczy związku człowieka z przyrodą. Podmiot liryczny przypomina biblijny ogród, z którego wyszedł człowiek, dlatego wskazuje na znaczenie drzew, liści, kwiatów i traw w ludzkim życiu. Zwraca uwagę, że w XX wieku, wieku betonu i schronów, prawdziwym schronieniem może być tylko natura. Człowiek powinien więc do niej powracać i jak poeta zauważać jej piękno, rozkoszować się i uspokajać „nicią pajęczą, zapachem bzu... świeżością rzewną”.

Ucieczką dla współczesnych ludzi od „twardego bruku” świata i „żaru epoki” jest przyroda z „przejrzystymi rzekami” i ogrodami.

Tekst składa się z trzech strof przedzielonych refrenem i jest wykonywany jako piosenka poetycka. Występują w nim anafory „Żaden schron, / Żaden beton, Tylko drzewa / Tylko liście...”, proste epitety „ciasny but”, „twardy bruk” i niewyszukane metafory „kroplą pamięci”, „w żar epoki”.

Adresowany jest do wszystkich ludzi, dlatego ma nieskomplikowaną budowę. Podmiot liryczny to współczesny człowiek. Tęskni on za życiem w harmonii z naturą.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.