Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Samotność (K. Iłłakowiczówna)

Samotność (K. Iłłakowiczówna)

Lalka - bohaterką wiersza

Bohaterką tego wiersza jest lalka, która została porzucona i leży samotnie pod stołem. Z tego powodu bardzo cierpi, przeżywając wiele przykrych chwil. Boi się wyobrażonego przez siebie człowieczka, czuje się opuszczona w obliczu niebezpieczeństwa.

Mały człowieczek, stojący za oknem, szpileczkami „rani” mury domów. Jest to bardzo bolesne dla lalki, symbolizującej w tym wierszu małe, samotne i smutne dziecko, które zostało samo w domu i bardzo się boi. Lalka tęskni więc za swoją właścicielką Krysią, ma nadzieję, że po jej przyjściu smutek i strach znikną. Jest przekonana, że wraz z pojawieniem się dziewczyni, która pełni tu rolę opiekuna, osoby dorosłej, człowieczek „przepadnie z płaczem i krzykiem”, a wtedy powrócą spokój, radość, bezpieczeństwo.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.