Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

W malinowym chruśniaku (B. Leśmian)

W malinowym chruśniaku (B. Leśmian)

Bohaterowie utworu to postać mówiąca (mężczyzna) i jego ukochana, są młodzi i doświadczają uczucia pierwszej miłości - „Tej pierwszej, tej zdziwionej (...)”. Poeta w niezwykły sposób opisuje sytuację, w jakiej się oboje znaleźli. Ukryci w „malinowym chruśniaku”, czyli w gąszczu malin, zamknięci zostali w jakby odmiennej przestrzeni, przesyconej wonią malin, prześwietlonej słońcem, gdzie jedynymi odgłosami są ich milknące szepty, szelest liści i basowe pohukiwanie bąka. Istnieją w swoim własnym czasie rodzącego się pożądania. Zrywają przez wiele godzin „przybyłe tej nocy maliny”; szepty, a wreszcie na wpół uświadomiona pieszczota, gdy zakochany „wargami wygarniał z podanej (...) dłoni / Owoce”, pobudza zmysły, rodzi napięcie. Punktem kulminacyjnym staje się reakcja mężczyzny na delikatne muśnięcie wargami jego twarzy przez ukochaną. „Porwałem twoje dłonie - oddałaś w skupieniu” - powie podmiot liryczny i ten gest staje się wyrazem głębokich nie tylko fizycznych uczuć.

Wiersz Leśmiana jest erotykiem, który w wyjątkowo subtelny sposób mówi o rodzeniu się pożądania, pragnienia fizycznego kontaktu. Podsyca ją pełna zmysłowości chwila, przesycony zapachem malin letni słoneczny dzień i zamknięcie w odrębnym świecie, niedostępnym nikomu innemu poza dwojgiem zakochanych. Trudno jest go opowiedzieć, dużo łatwiej byłoby namalować, stosując technikę impresjonistów - jasne, prześwietlone słońcem barwy, delikatne zarysy postaci, utrwalając w ten sposób tę jedyną, niepowtarzalną chwilę, wrażenie.

Leśmian, tworząc ów nieuchwytny obraz, posłużył się stworzonymi przez siebie neologizmami, które bardzo celnie oddały zespolenie z naturą i intymność chwili, np. „Zapodziani po głowy”, „szept (...) nacichał w ich woni”, „Palce miałaś na oślep skrwawione ich sokiem”. Połączył też dwa motywy: natury i miłości.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: W malinowym chruśniaku (B. Leśmian)

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.