Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Rozmowa (D. Wawiłow)

Rozmowa (D. Wawiłow)

Rozmowa ze światem

Czy próbowałeś kiedyś przeprowadzić rozmowę z przyrodą tak, jak robią to między sobą zwykli ludzie? Jaki byłby skutek tego dialogu?

Taką rozmowę z przyrodą postanowiła przeprowadzić osoba mówiąca w wierszu, czyli sama poetka, która bardzo chętnie przebywa na łonie natury i wsłuchuje się w odgłosy i dźwięki dobiegające do niej z różnych stron. Poetka lubi „słuchać jak mówi pole, / jak wśród kłosów szepczą kąkole, / ryczą krowy, chrząkają świnie, / letni wietrzyk szumi w leszczynie”. Wszystko to wydaje się takie piękne, zachwycające, że w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać, co też one chcą jej w ten sposób powiedzieć. I tutaj pojawia się kłopot. Okazuje się, iż wymienione zwierzęta i rośliny posługują się własnym językiem, znanym tylko sobie i nie potrafią mówić po pol sku: kąkol szepcze po kąkolsku, świnka chrząka po świńsku, wiatr w leszczynie przygrywa po leszczyńsku. Osoba mówiąca ubolewa nad tym, iż nie rozumie języka natury i na pewno nigdy się go nie nauczy. Można nabyć umiejętność posługiwania się na przykład językiem angielskim, czeskim, chińskim, bo to są języki ze świata ludzi, nigdy natomiast nie poznamy w pełni języka przyrody.

Autorka nadała swojemu wierszowi tytuł „Rozmowa”. A czy tak naprawdę zamieniła choć parę słów z poszczególnymi roślinami i zwierzętami? Chyba nie. W ten sposób moglibyśmy inaczej zatytułować powyższy utwór: „Problemy z rozmową”.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Rozmowa (D. Wawiłow)

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.