Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Straszno (S. Grochowiak)

Straszno (S. Grochowiak)

Wiersz o strachu

Stanisław Grochowiak napisał wiersz o przyjemności, wynikającej z „bania się”. Podmiotem lirycznym jest tu osoba, która uwielbia czuć przerażenie. Wyobraża więc sobie, że otacza ją zło, strachy, duchy i zjawy. Wszędzie je widzi, stwarza sobie nastrój grozy: „Straszno. Dziwnie. Dziwnie straszno./ Spojrzysz w okno, jeszcze straszniej./ Nie wiem, co mnie dzisiaj naszło,/ Ale ja to lubię właśnie”. Bardzo lubi tajemniczość, niepewność, lubi też „oswajanie strachu” - „cienie tajemnicze/ nagle łaszą się jak psiaki”. Po przeżyciach pełnych grozy miło jest jednak odetchnąć w bezpiecznym świecie, dlatego podmiot liryczny stwierdza: „przecież ściany są na straży,/ Błyśnie światło, strach przepłoszy”.

Sceneria w wierszu jest taka, jak z horroru - filmu grozy. Osoba mówiąca chce, żeby: coś nią nagle wstrząsnęło (może żeby przeszedł go dreszcz grozy), żeby usłyszeć dziwne, mrożące krew w żyłach od głosy. Wszystko to sobie wyobraża. Poeta mistrzowsko oddał nastrój grozy, tajemniczości, lęku, niepokoju:

- zastosował wyrazy z „szeleszczącymi” głoskami: ż, sz, s, z, dz: „Straszno. Dziwnie. Dziwnie straszno./ Spojrzysz w okno, jeszcze straszniej”;

- użył także dźwiękonaśladowczego wyrazu „zadzwoniło”;

- wprowadził zdania wykrzyknikowe:Bać się bania jakże bosko!”, „Bać się bania jakże miło!”.

Dzięki temu wierszowi poznajemy prawdę: miło jest czasem trochę się pobać, by docenić bezpieczne i spokojne życie, każdy z nas lubi przeżywać czasem silne emocje, pod warunkiem, że „ściany są na straży”, to znaczy wiemy, że koszmar nie dzieje się naprawdę.

Wiersz liczy cztery czterowersowe strofy. Każdy wers ma 8 sylab, wyjątkowy pod tym względem jest ostatni - urwany na piątej sylabie. W drugiej strofie poeta zastosował wyraz „potrząsło” zamiast „potrząsnęło”, po to, by uzyskać 8 sylab. W wierszu pojawiają się rymy przeplatane: straszno - naszło, straszniej - właśnie. Dzięki regularnej budowie utwór jest bardzo rytmiczny.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.