Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Telewizor (S. Grochowiak)

Telewizor (S. Grochowiak)

Ekran wyobraźni

Wiersz „Telewizor” adresowany jest do chłopca: „A tyś po prostu fajny jest chłopaczek...”. Dorosła osoba mówiąca w nim ostrzega dziecko przed nadmiernym oglądaniem telewizji, która niszczy wyobraźnię. Każdego dnia dzieje się coś interesującego: „Dzbanek na stole, co światłami pryska”; „Autobus w deszczu”, „Smuga, którą zwełnia w niebie odrzutowiec...”, co możesz przegapić, jeżeli pozwolisz, by telewizor był jedynym przedmiotem godnym twojej uwagi. „Mądry chłopaczek” korzysta z telewizji rozsądnie, wybiera programy. Nie pozwala, by szklany ekran rozpanoszył się w jego głowie, zawładnął myślami i uczuciami. A dlaczego? Ponieważ dobrze wie, że posiada bardzo cenną rzecz - wyobraźnię, którą ceni nade wszystko. Potrafi marzyć, a przy tym dostrzec niezwykłość i urok rzeczy na pozór zwyczajnych, takich, jak na przykład: stukot kopyt końskich, skrzypienie mebli w pustym pokoju, szum muszli przyłożonej do ucha, kołyszące się gałęzie i liście na drzewach podczas wiatru, lecący klucz ptaków. Warto zatem przyjrzeć się światu samodzielnie, bez pomocy telewizora.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Telewizor (S. Grochowiak)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.