Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiersz o zmarnowanym czasie (S. Grabowski)

Wiersz o zmarnowanym czasie (S. Grabowski)

Opowieść chłopca o tym, jak spędzał czas

Najważniejszą postacią mówiącą w wierszu jest mały chłopiec, którego imienia nie znamy. Na podstawie jego wypowiedzi możemy wnioskować, że jest wielkim urwisem. Wrócił do domu wieczorem, cały brudny i z dziurą w rękawie. Na reakcję mamy opowiada: „Słuchałem muzyki deszczu / Z rynny”, „Liczyłem wróble na płocie”, budowałem port dla statków z żaglami z papieru, oglądałem ciekawy trening piłkarzy i od dziś marzę o piłkarskiej sławie, obserwowałem latającego na łące motyla „I patrzyłem / W słońca żółte oczy”. Nie zapomniał nawet zerwać kwiatka polnego dla mamy, który na nieszczęście zgniótł się w kieszeni. Wypowiedź chłopca prowadzona jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej, nie można go jednak utożsamiać z autorem wiersza, Stanisławem Grabowskim, który jest dorosłym mężczyzną. Postać mówiąca i autor to dwie różne osoby.

Utwór Stanisława Grabowskiego jest rozmową, bo występują w nim partie dialogowe (mama na widok syna, wracającego do domu, mówi: „- Ileś ty czasu zmarnował!”). Relacja syna z tego, co działo się w „zmarnowanym czasie” nie została jednak przez mamę dobrze przyjęta. Świadczy o tym ostatni wers w wierszu, w którym chłopiec mówi: „Mamo, nie milcz...” Mama naszego bohatera milczy, bo się pewnie na niego gniewa za to, że wrócił późno, zniszczył ubranie i ubrudził się. Ale każdy wie, że gniew niedługo przejdzie mamie, która rozumie, że każde dziecko musi mieć czas na zabawę i przeżywanie swoich przygód w czasie poznawania świata.

Wiersz składa się z 9 różnej wielkości zwrotek. Najkrótsza składa się z jednego wersu, najdłuższa liczy 7 wersów. Wersy mają niejednakową liczbę sylab (od 2 do 8). Nie wszystkie wersy się rymują. Występują rymy dokładne: rękawie - prawie, płocie - krocie i niedokładne: inny - rynny.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Wiersz o zmarnowanym czasie (S. Grabowski)

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.