Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiersz o zmarnowanym czasie (S. Grabowski)

Wiersz o zmarnowanym czasie (S. Grabowski)

Opowieść chłopca o tym, jak spędzał czas

Najważniejszą postacią mówiącą w wierszu jest mały chłopiec, którego imienia nie znamy. Na podstawie jego wypowiedzi możemy wnioskować, że jest wielkim urwisem. Wrócił do domu wieczorem, cały brudny i z dziurą w rękawie. Na reakcję mamy opowiada: „Słuchałem muzyki deszczu / Z rynny”, „Liczyłem wróble na płocie”, budowałem port dla statków z żaglami z papieru, oglądałem ciekawy trening piłkarzy i od dziś marzę o piłkarskiej sławie, obserwowałem latającego na łące motyla „I patrzyłem / W słońca żółte oczy”. Nie zapomniał nawet zerwać kwiatka polnego dla mamy, który na nieszczęście zgniótł się w kieszeni. Wypowiedź chłopca prowadzona jest w pierwszej osobie liczby pojedynczej, nie można go jednak utożsamiać z autorem wiersza, Stanisławem Grabowskim, który jest dorosłym mężczyzną. Postać mówiąca i autor to dwie różne osoby.

Utwór Stanisława Grabowskiego jest rozmową, bo występują w nim partie dialogowe (mama na widok syna, wracającego do domu, mówi: „- Ileś ty czasu zmarnował!”). Relacja syna z tego, co działo się w „zmarnowanym czasie” nie została jednak przez mamę dobrze przyjęta. Świadczy o tym ostatni wers w wierszu, w którym chłopiec mówi: „Mamo, nie milcz...” Mama naszego bohatera milczy, bo się pewnie na niego gniewa za to, że wrócił późno, zniszczył ubranie i ubrudził się. Ale każdy wie, że gniew niedługo przejdzie mamie, która rozumie, że każde dziecko musi mieć czas na zabawę i przeżywanie swoich przygód w czasie poznawania świata.

Wiersz składa się z 9 różnej wielkości zwrotek. Najkrótsza składa się z jednego wersu, najdłuższa liczy 7 wersów. Wersy mają niejednakową liczbę sylab (od 2 do 8). Nie wszystkie wersy się rymują. Występują rymy dokładne: rękawie - prawie, płocie - krocie i niedokładne: inny - rynny.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Wiersz o zmarnowanym czasie (S. Grabowski)

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.