Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Las (J. Harasymowicz)

Las (J. Harasymowicz)

Uwaga, zło!

Jeżeli przynajmniej raz w życiu byłeś w lesie, to wiesz, że najłatwiej jest znaleźć grzyby niejadalne i trujące. Jest ich najwięcej, rzucają się w oczy, niektóre mają żywe, wesołe kolory (muchomor). Inne tak się upodabniają do jadalnych i trudno je odróżnić. Piękne, czerwone jagody mogą okazać się trucizną, a śliczna, miękka i zielona trawa, porastająca polanę - podmokła (moczary).

Ten fakt wykorzystał Jerzy Harasymowicz w swoim wierszu, ale - jak to poeta - coś do niego dodał, stworzył swoją wizję lasu. Las z wiersza różni się od prawdziwego sposobem zachowania się grzybów, traw, jagód. Poeta nadał im cechy istot żywych, wyposażył w chęć działania (uosobienie): „Trujące grzyby (...) chcą być zebrane...”; „Moczary starają się sprzedać (...) swe dywany”; „Uśmiechają się (...) szalej i ciemierzyca”. Rośliny nie pozostają bierne: usiłują wpłynąć na nas, zachęcają nas do siebie, kuszą, kokietują. W tym celu poeta wykorzystał brzmieniowe właściwości wyrazów, by pokazać ważną prawdę, ostrzec przed niebezpieczeństwem (dźwiękonaśladownictwo). Pod pozorami urody i przyjaźni kryje się zło, chęć wyrządzenia krzywdy. „Las jest cichy i łagodny” tylko pozornie.

Podobnie jest z nachalnymi reklamami w miastach - najbardziej atrakcyjne i największe są te, które zachęcają do nabycia towarów i używek szkodliwych dla zdrowia, zagrażających człowiekowi.

Ale co to ma wspólnego z wierszem? Wiersz „Las” jest metaforą (przenośnią): ostrzeżeniem przed złem, które nęci, kusi, zwodzi człowieka nie tylko w lesie, ale codziennie. Zło działa podstępnie - mówi poeta - ukrywa się pod pozorami dobra i mami nas swą urodą.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.