Jeżeli przynajmniej raz w życiu byłeś w lesie, to wiesz, że najłatwiej jest znaleźć grzyby niejadalne i trujące. Jest ich najwięcej, rzucają się w oczy, niektóre mają żywe, wesołe kolory (muchomor). Inne tak się upodabniają do jadalnych i trudno je odróżnić. Piękne, czerwone jagody mogą okazać się trucizną, a śliczna, miękka i zielona trawa, porastająca polanę - podmokła (moczary).
Ten fakt wykorzystał Jerzy Harasymowicz w swoim wierszu, ale - jak to poeta - coś do niego dodał, stworzył swoją wizję lasu. Las z wiersza różni się od prawdziwego sposobem zachowania się grzybów, traw, jagód. Poeta nadał im cechy istot żywych, wyposażył w chęć działania (uosobienie): „Trujące grzyby (...) chcą być zebrane...”; „Moczary starają się sprzedać (...) swe dywany”; „Uśmiechają się (...) szalej i ciemierzyca”. Rośliny nie pozostają bierne: usiłują wpłynąć na nas, zachęcają nas do siebie, kuszą, kokietują. W tym celu poeta wykorzystał brzmieniowe właściwości wyrazów, by pokazać ważną prawdę, ostrzec przed niebezpieczeństwem (dźwiękonaśladownictwo). Pod pozorami urody i przyjaźni kryje się zło, chęć wyrządzenia krzywdy. „Las jest cichy i łagodny” tylko pozornie.
Podobnie jest z nachalnymi reklamami w miastach - najbardziej atrakcyjne i największe są te, które zachęcają do nabycia towarów i używek szkodliwych dla zdrowia, zagrażających człowiekowi.
Ale co to ma wspólnego z wierszem? Wiersz „Las” jest metaforą (przenośnią): ostrzeżeniem przed złem, które nęci, kusi, zwodzi człowieka nie tylko w lesie, ale codziennie. Zło działa podstępnie - mówi poeta - ukrywa się pod pozorami dobra i mami nas swą urodą.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.