Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Jeszcze czajnik (J. Harasymowicz)

Jeszcze czajnik (J. Harasymowicz)

Jest to miniatura poetycka na temat ciepła, panującego w rodzinnym domu. Poeta pisze o ciemności, wieczornym zmroku, w którym syczący czajnik „daje znak życia”. Tym razem artysta nadał czajnikowi cechy ptaka, broniącego sykiem swojego gniazda: „ten czajnik tak syczy / jak ptak / broniący gniazda”. Taki sposób obrazowania poetyckiego nazywamy porównaniem. Co więcej, czajnik został ożywiony. Poeta traktuje go z taką powagą, że postanawia nie płoszyć go hałasem: „w ciemności / żeby nie spłoszyć / chodzę na palcach”.

Dom, został przedstawiony jako „gniazdo” - bezpieczne schronienie. W gnieździe wychowuje się młode osobniki (zarówno ptaki jak i dzieci). W mowie potocznej często używa się metafory (przenośni): „moje gniazdo rodzinne” w znaczeniu domu rodzinnego.

Podobnie jak w wierszu W pokoju ciemnym czajnik staje się symbolem domowego ciepła. Te utwory są wielką, serdeczną pochwałą domu, jako schronienia przed codziennymi problemami.

Budowa wiersza jest bardzo podobna do wiersza W pokoju ciemnym. Liczy sobie 6 wersów, nie zawiera rymów, brak wyraźnego rytmu. Nastrój poetycki tworzą wymienione środki artystyczne.

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.