Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Dzień dobry, królu Zygmuncie (W. Chotomska)

Dzień dobry, królu Zygmuncie (W. Chotomska)

Wiersz - scenka

Pewnego dnia stała się rzecz niesłychana: figura króla Zygmunta, stojąca na kolumnie w Warszawie, ożyła. Król ożył, bo otrzymał pełen pretensji list z Krakowa. To właśnie Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy w 1596 roku. Teraz uczniowie jednej z krakowskich szkół wypomnieli mu ten czyn. Napisali w liście, że mają żal do króla, ponieważ Kraków bardziej nadaje się na stolicę niż Warszawa. Uzasadniali to tak: w Krakowie jest Kościół Mariacki i Planty, i czapki „krakuski” z pawim piórem, dorożki i słynne szopki krakowskie, kopce: Kościuszki, Piłsudskiego, Krakusa i Wandy. No i oczywiście Wawel, stara siedziba królów polskich. A w Warszawie tego nie ma.

Król aż poczerwieniał z gniewu i oburzenia, ale odpisać krakowianom nie może, bo nikt nie potrafi wdrapać się z piórem na kolumnę. Ten zabawny wiersz jest ciekawie zbudowany. Są tu i dialogi, i narracja, i list. Dzięki tak urozmaiconej formie wypowiedzi wiersz czyta się łatwo i szybko.

Ten wiersz można łatwo zainscenizować, czyli wystawić na scenie. Trzeba tylko podzielić go na role i wybrać aktorów: narratora, króla Zygmunta oraz autorów listu do króla. Do inscenizacji potrzebne bę dą odpowiednie rekwizyty, czyli przedmioty, które symbolizują dwa miasta: Warszawę i Kraków. A mogą to być na przykład rysunki lub fotografie Kolumny Zygmunta, Zamku Królewskiego i Starego Miasta w Warszawie, Wawelu, Wieży Mariackiej w Krakowie, pawie pióro, czapka krakowska, koperta z napisanym tekstem do króla.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Dzień dobry, królu Zygmuncie (W. Chotomska)

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.