Postać mówiąca w wierszu apeluje o to, by do miasta wpuścić motyle. Dzięki temu szare miasto stanie się piękniejsze i bardziej kolorowe. Motyle sprawią, że świat stanie się bajkowy. Ich przybycie kojarzy się z radością, wyobraźnią, pięknem. Dlatego można powiedzieć, że stanowią one „do krainy czarów bilet, wstęp do bajki”, że ich spotkanie to „przygoda kolorowa”.
W wierszu ważne są dwa słowa:
- „motyl” - z którym kojarzyć się mogą: czyste łąki, lasy, rzeki, pola, kwiaty, słońce, powietrze, wiatr, różnorodność barw i kolorów, wiosna, lato, ciepło, lekkość, zwinność;
- „miasto” - z którym kojarzą się: zanieczyszczone, brudne ulice, chodniki, szare budynki, fabryki, hałas, korki na ulicach, pośpiech, ruch, samochody, parkingi, olbrzymie sklepy.
Już na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że obie grupy skojarzeń są ze sobą skontrastowane. Motyl jest kolorowy, wolny, wesoły, a miasto ponure, szare, zatłoczone. A tak niewiele potrzeba, by miasto mogło się stać piękne, a motyle mogły w nim latać. Wystarczy zadbać o trawniki i zieleńce, zatroszczyć się o czyste powietrze, ozdobić nasze okna i balkony. Przyroda jest nieodłącznym towarzyszem człowieka, dlatego musi być obecna nawet w dużych miastach, gdzie mieszka najwięcej ludzi.
Wiersz liczy 4 strofki, trzy pierwsze liczą 7 wersów, ostatnia 6. Wersy mają od 4 do 18 sylab, dzięki temu nadają one utworowi odpowiedni rytm. Rymy są nieregularne: miastach - asfalt, wymagania - mieszkania i regularne: mieszkania - ubrania.
Powtarzający się trzykrotnie w pierwszej zwrotce wers: „W szarych miastach” ma nam dać do zrozumienia, że trzeba koniecznie zmienić panującą atmosferę w miastach. Wiersz jest apelem o zachowanie w nich czystości oraz o utworzenie jak największej liczby parków, zieleńców. „... tylko tyle i nic więcej już nie trzeba”.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.