Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Rewolucja (S. Mrożek)

Streszczenie

Narrator-bohater opowiada o swych doświadczeniach z przemeblowywaniem pokoju, w którym było łóżko, szafa i stół. Tradycyjne umeblowanie znudziło mu się i postanowił zmienić porządek w pokoju. Zaczął od zmian konwencjonalnych. Przez pewien czas był ożywiony nowością. Później wróciła nuda.

Następnym etapem były zmiany niekonwencjonalne, nonkonformistyczne - łóżko postawił na środku pokoju. Była to już zmiana zasadnicza, choć bardzo niewygodna w codziennym życiu, gdyż nie można było spać z twarzą do ściany. Wkrótce nowość spowszedniała, a na pierwszy plan zaczęła się wybijać po prostu niedogodność.

Nadszedł czas na zdecydowany, radykalny krok. Szafa została wysunięta na środek. Była to już awangarda. Takiego ustawienia nie spotyka się codziennie. Niestety, po pewnym czasie awangarda obrosła tradycją, przestała epatować niezwykłością. Narrator doszedł do wniosku, że „Jeżeli w określonych ramach żadna prawdziwa zmiana nie jest możliwa, to należy wyjść poza te ramy całkowicie”. Dotychczas, mimo awangardowych zapędów, nie przekroczył powszechnie uznanych norm.

Wyjściem poza ramy konwencji oraz awangardy była rewolucja. Dokonał jej. Zaczął sypiać na stojąco w szafie. Odniósł sukces. Przyzwyczajenie nie pokonało zmiany. To ona wygrała z przyzwyczajeniem i dawała o sobie znać coraz wyraźniej z tej prostej przyczyny, że nie da się spać na stojąco. Za rewolucyjne zmiany zapłacił bardzo wysoką cenę, ból kręgosłupa był coraz silniejszy.

Pewnej nocy dał za wygraną i zrezygnował z rewolucyjnych posunięć. Położył się do łóżka. Po trudach wprowadzania rewolucji odpoczywał trzy doby, przespał je szczęśliwy, że wszystko wróciło do normy. Po przebudzeniu powrócił do pierwotnego układu mebli.

Dzisiaj wspomnienia rewolucji są skutecznym środkiem rozpraszającym nudę. I ostrzeżeniem.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.