Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Rozdziobią nas kruki i wrony (S. Żeromski)

Kontekst historyczny

Aby zrozumieć sens opowiadania Stefana Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki i wrony”, niezbędna jest podstawowa wiedza historyczna na temat realiów powstania styczniowego (1863-1864). Prosta, jednowątkowa akcja i fabuła opowiadania odgrywają rolę drugorzędną. Istotna jest bowiem wymowa utworu, którego autor chciał zwrócić uwagę na przyczyny klęski tegoż powstania. Za najważniejszą z nich można uznać brak jedności i solidarności w narodzie (społeczeństwo podzielone klasowo, bardzo nieznaczny udział chłopstwa w powstaniu i niechęć do jego wspierania).

Niechęć do chłopstwa, które nie wsparło powstania, została zamanifestowana przez autora poprzez wprowadzenie bohatera-chłopa, który ograbia zwłoki i cieszy się, że wzbogacił się na krzywdzie powstańca. 

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Rozdziobią nas kruki i wrony (S. Żeromski)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczone przez Grupę Interia. © Copyright by Grupa Interia.pl Sp. z o.o. sp. k.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.