Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Baba (S. Mrożek)

Problematyka

Opowiadanie Baba jest groteskowe (def. patrz str. 124), niektóre elementy groteski służą wyłącznie zabawie (baba: siedząca na śmietniku i zadowolona z odmiany, bo wygodnie może ułożyć nogi, a także trzymająca je później w jajecznicy). Inne mają za zadanie ośmieszyć, wykpić absurdy realnie istniejącej rzeczywistości. Narrator, nadgorliwy reformator i zapewne karierowicz, chce zniszczyć wszystko, co budzi radość, śmiech. Spontaniczną dziecięcą twórczość pragnie przerobić na nudny, propagandowy bełkot. Współczesnemu młodemu człowiekowi trochę trudno zrozumieć tamten świat PRL-u z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, oparty na grze pozorów, obłudzie i udawaniu. Wszystkie działania ówczesnych reformatorów miały doprowadzić do stworzenia „nowego , lepszego jutra w socjalistycznej ojczyźnie”, jednym z nich jest narrator - bohater z opowiadania Mrożka.

Utwór zawiera prawdę dotyczącą świata dzieci, który jest spontaniczny, szczery, pełen fantazji, baśniowy, i świata dorosłych: szarego, nudnego, w którym za wszelką cenę trzeba zachować porządek, ład, choćby miało to prowadzić do absurdu.

Można powiedzieć, że świat przedstawiony w opowiadaniu Mrożka jest symboliczny. Dzieci symbolizują w nim radość, spontaniczność, zdolność do tworzenia (kreacji), narrator to symbol osoby ograniczonej, o ciasnych horyzontach, kierującej się bezsensownymi hasłami propagandowymi. Baba uosabia absurd rzeczywistości, którą chce stworzyć narrator.

Sens opowiadania jest następujący: spojrzenie dzieci na świat znacznie różni się od spojrzenia dorosłych. Dzieci to wrażliwi i bardzo szczerzy obserwatorzy, potrafią wytknąć bezsens rzeczywistości dorosłych, ich fałsz, zakłamanie, jeśli je dostrzegą. Ten sens został wyrażony za pomocą symboliki.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.