Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wesele (fragmenty) (S. Wyspiański)

Wesele (fragmenty) (S. Wyspiański)

Geneza

Dramat Stanisława Wyspiańskiego Wesele powstał z inspiracji rzeczywistymi wydarzeniami. Autor był gościem na weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla z chłopką z podkrakowskich Bronowic - Jadwigą Mikołajczykówną (dziś jest to dzielnica Krakowa). Goście po ślubie w kościele Mariackim spotkali się w domu Gospodarza, czyli Włodzimierza Tetmajera, znanego malarza, który również ożenił się z chłopką - starszą siostrą Jadwigi.

Czas i miejsce akcji

Wesele odbyło się 20 listopada 1900 r. w podkrakowskich Bronowicach, w domu Włodzimierza Tetmajera. Wydarzenia przedstawione we fragmentach rozgrywają się właśnie w tym domu, w izbie weselnej, listopadową nocą.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Wesele (fragmenty) (S. Wyspiański)

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.