Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Don Kichot (fragmenty) (M. Cervantes)

Bohaterowie

Don Kichot - główny i tytułowy bohater powieści, szlachcic zafascynowany lekturą romansów rycerskich. Bezkrytycznie akceptuje ich treść, a fikcja w nich zawarta staje się dla Don Kichota światem rzeczywistym. Dlatego zamiast wiatraków widzi olbrzymy, a ich zniknięcie przypisuje zdradzieckim knowaniom czarownika Frestona. Orszak jadący drogą oraz braciszkowie zakonni stają się w jego oczach okrutnymi czarodziejami, którzy uwięzili bezradną księżniczkę. Zgodnie więc z kodeksem rycerskim bez wahania rusza jej na pomoc.

Sanczo Pansa - bohater główny, giermek Don Kichota, prostoduszny, niewykształcony wieśniak, obdarzony jednak zdrowym rozsądkiem i sporą dozą sprytu. Choć dostrzega szaleństwo swego pana, szanuje jego wyższość i wiedzę. Ulega też jego wizjom przygód i zwycięstw. Z jednej strony mówi więc: „Czyż nie mówiłem jegomości, byście uważali, co czynicie, gdyż są to tylko wiatraki; mógł tego nie wiedzieć jedynie ten, który takie same ma w głowie”. Bez zastanowienia jednak obdziera braciszka zakonnego z przyodziewku, uważając, że należy on do niego jako łup wojenny.

Uwaga: Postać Don Kichota i Sancha Pansy zbudowane zostały na zasadzie kontrastu, a ich cechy uległy karykaturalnemu wyolbrzymieniu. Szalony, żyjący w świecie urojeń rycerz i prymitywny, ale trzeźwo, rozsądnie myślący giermek. Wysoki, szczupły, o ascetycznym obliczu Don Kichot przemierzający drogi Manczy na wychudłym koniu oraz okrągły, pyzaty Sancho Pansa towarzyszący swemu panu na pękatym osiołku.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.