Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Rewolucja (S. Mrożek)

Bohater - charakterystyka

Nie wiemy, jak ma na imię ani jak się nazywa. To bliżej nieokreślony człowiek. Jest podobny do każdego z nas, jest jednym z wielu.

Można powiedzieć, ze lubi zmiany, chce być oryginalny, nudzi go monotonia i jednostajność. Zmiany ogranicza jednak wyłącznie do przemeblowania pokoju. Wraz z kolejną zmianą bohater przyjmuje pewne postawy: staje się nonkonformistą - człowiekiem występującym przeciwko ustalonym normom i zasadom, awangardzistą - człowiekiem, który pragnie jak najoryginalniej urządzić swój pokój, chce przodować w tej dziedzinie, jest nowatorem; wreszcie rewolucjonistą - ucieka się do radykalnej zmiany, która nie dotyczy tylko ustawienia mebli, ale także funkcjonowania jego samego (problem ze spaniem w szafie).

Nie jest łatwo go oceniać. Może imponować jego upór, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że jego zachowanie jest absurdalne. Pocieszająca jest myśl, że bohater dochodzi do wniosku o bezsensie wszelkich rewolucji - są niebezpieczne, nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.