Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Układ oddechowy

Przyczyny niewydolności układu oddechowego

Choroby układu oddechowego

Stany zapalne dróg oddechowych, nazywane są w medycynie nieżytem. W zależności od tego, którego konkretnie odcinka dotyczą, rozróżnia się nieżyt nosa (czyli katar), gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli. Wywoływane są przez bakterie lub wirusy, a ich objawem jest przekrwienie i obrzęk błony śluzowej oraz nadmierne wydzielanie śluzu. Niewłaściwie leczone nieżyty mogą doprowadzić do zapalenia płuc.

Gruźlica jest chorobą wywoływaną przez bakterie - prątki Kocha. Atakują one najczęściej płuca, ale mogą też rozwijać się w innych narządach. Choroba ma charakter przewlekły. Początkowe objawy są mało charakterystyczne, dlatego gruźlica rozpoznawana jest na ogół w stadium dość zaawansowanym. Tymczasem chory może zarażać otoczenie, rozsiewając wokół siebie bakterie (faza prątkowania). Na gruźlicę najczęściej zapadają osoby źle odżywiające się, przemęczone, żyjące w stanie napięcia, co powoduje ogólne osłabienie systemu odpornościowego. Gruźlica aktualnie jest chorobą w pełni uleczalną, choć leczenie jest długotrwałe. Mimo znacznych postępów w leczeniu gruźlicy, ciągle jest ona uważana za chorobę społeczną.

Astma jest to coraz częściej spotykana choroba o podłożu alergicznym. Objawia się atakami duszności i kaszlu spowodowanymi zwężeniem światła dróg oddechowych.

Pylica płuc jest groźną chorobą spotykaną u osób pracujących w warunkach silnie zanieczyszczonego powietrza, np. u górników.

Wpływ palenia papierosów

Ograniczając się do wpływu papierosów na wydolność układu oddechowego, należy stwierdzić, że:

- dym tytoniowy podrażnia nabłonek dróg oddechowych i pęcherzyków płucnych, powodując nadmierne wydzielanie śluzu. Z kolei substancje smoliste zlepiają i uszkadzają rzęski nabłonka. Organizm nie jest w stanie sprawnie usuwać gromadzących się zanieczyszczeń i śluzu, które stanowią podłoże do rozwoju drobnoustrojów. Dlatego palacze przeważnie cierpią na chroniczny nieżyt dróg oddechowych;

- substancje smoliste będące składnikiem dymu osadzają się na wewnętrznej powierzchni pęcherzyków płucnych, tworząc warstwę utrudniającą wymianę gazową. Wynika stąd, że organizm palacza jest niedotleniony;

- inne składniki dymu papierosowego, w tym nikotyna, mogą powodować skurcz oskrzeli i oskrzelików, wywołując uczucie duszności, podobnie jak przy astmie;

- część substancji zawarta w dymie papierosowym ma działanie mutagenne. Uszkodzenie materiału genetycznego w komórkach prowadzi z czasem do rozwoju choroby nowotworowej. Szczególnie często rozwija się u palaczy rak płuc, często też spotyka się raka krtani, języka czy wargi.

Poza tym składniki dymu tytoniowego, dostając się do krwi, wędrują po organizmie i wywołują wiele innych schorzeń.

Wpływ palenia papierosów na zdrowie człowieka. Choroby nowotworowe: najczęściej rak płuc, ale też rak dróg oddechowych, trzustki, pęcherza moczowego, prawdopodobnie rozwój przewlekłej białaczki szpikowej. Wrzody żołądka. Niedotlenienie mózgu, obniżenie sprawności intelektualnej, pogorszenie pamięci. Niewydolność układu krwionośnego: nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca. Obniżenie płodności.

Oddychanie w warunkach nietypowych

Oddychanie na wysokościach

Wymiana gazowa w pęcherzykach płucnych odbywa się na zasadzie dyfuzji, dlatego warunkiem sprawnego jej zachodzenia jest odpowiednio duża różnica stężeń pomiędzy zawartością gazów w pęcherzykach i we krwi. Wraz ze wzrostem wysokości powietrze staje się bardziej rozrzedzone, a różnica stężeń gazów maleje. Skutkiem tego do krwi przenika zbyt mało tlenu, a komórki ciała nie otrzymują go w dostatecznej ilości. Aby nie dopuścić do niedotlenienia, organizm uruchamia odpowiednie mechanizmy zapobiegawcze. Polegają one na:

- zwiększeniu częstości i pogłębieniu oddechów

- rozszerzeniu dróg oddechowych i naczyń krwionośnych doprowadzających krew do najważniejszych narządów (np. do mózgu)

- przyspieszeniu akcji serca, co ma zapewnić szybsze krążenie.

Mechanizmy te mogą funkcjonować stosunkowo krótko, ponieważ wymagają sporych nakładów energii. Dlatego po pewnym czasie organizm adaptuje się do zmienionych warunków poprzez wzrost ilości erytrocytów.

Nurkowanie

Podczas nurkowania bez odpowiedniego sprzętu następuje długie wstrzymanie oddechu. We krwi gromadzi się wtedy dwutlenek węgla. Jest on sygnałem dla ośrodków oddechowych do pobudzenia mięśni oddechowych i wywołania odruchu zaczerpnięcia powietrza. W pewnym momencie odruchu tego nie da się dłużej opanować, co dla nurka może mieć konsekwencje tragiczne. Dlatego przed zanurzeniem wykonywana jest seria głębokich wdechów i wydechów (hiperwentylacja), co powoduje obniżenie zawartości dwutlenku węgla we krwi.

Zobacz podobne opracowania

 • Liceum
 • Biologia
 • Organizm człowieka jako zintegrowana całość
 • Liceum
 • Biologia
 • Organizm człowieka jako zintegrowana całość
 • Liceum
 • Biologia
 • Organizm człowieka jako zintegrowana całość
 • Liceum
 • Biologia
 • Organizm człowieka jako zintegrowana całość
 • Liceum
 • Biologia
 • Organizm człowieka jako zintegrowana całość

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.