Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Zanieczyszczenia wód naturalnych

Zanieczyszczenia wód naturalnych

Typowe zanieczyszczenia wód: ścieki (wody odpadowe przemysłu, ścieki bytowe z miast i wsi); nawozy; środki ochrony roślin; paliwa, oleje i smary z transportu; gazy, pyły z powietrza.

Jeżeli do wody dostaje się duża ilość substancji odżywczych zawartych w nawozach i ściekach z kanalizacji, dochodzi do eutrofizacji, czyli nadmiernego zakwitu glonów i rozmnażania się bakterii.

Nadmierna ilość glonów utrudnia dostęp światła słonecznego, co hamuje proces fotosyntezy. Uniemożliwia to również przenikanie tlenu zawartego w powietrzu do wody. Obniża się w ten sposób ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie, co powoduje obumieranie organizmów żywych i przyspieszenie procesów gnilnych. Powstają trujące gazy, które nadają wodzie nieprzyjemny zapach.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Zanieczyszczenia wód naturalnych

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.