Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Starożytna Grecja - igrzyska olimpijskie

Starożytna Grecja - igrzyska olimpijskie

Uprawianie przez Greków sportu miało znaczenie zarówno religijne, jak i praktyczne. Przywiązywali oni ogromną wagę do piękna ciała i sprawności fizycznej (była przydatna na wojnie). Mieli również zamiłowanie do rywalizacji, dlatego zawody sportowe cieszyły się wielką popularnością.

Najważniejsze igrzyska sportowe odbywały się co 4 lata ku czci boga Zeusa w miejscowości Olimpia. Po raz pierwszy odbyły się w 776 r. p.n.e. - od tej daty Grecy liczyli czas.

Igrzyska były wielkim świętem, na czas ich trwania przerywano wojny i zawierano tzw. pokój boży. Zawody trwały 5 dni.

Dzień pierwszy Dzień drugi Dzień trzeci i czwarty Dzień piąty
 • odbywała się uroczysta procesja
 • składano ofiary Zeusowi
 • przysięgano walczyć uczciwie, zgodnie z przyjętymi zasadami
walczyli ze sobą chłopcy
 • walczyli dorośli
 • rozgrywano pięciobój: bieg na dystansie jednego stadionu (ok. 200 m), skok w dal z ciężarkami, rzut dyskiem i oszczepem, zapasy
 • potem dodano wyścigi rydwanów zaprzężonych w konie oraz boks
nagradzano zwycięzców wieńcami laurowymi

Zwycięstwo w igrzyskach zapewniało sławę i szacunek w całej Helladzie.

Oprócz zawodów sportowych w Olimpii odbywały się w tym czasie również recytacje poezji, śpiewy, dyskusje polityczne.

Na wzór igrzysk olimpijskich urządzano igrzyska w innych miejscowościach, ale nie były tak sławne i nie miały takiego znaczenia.

Czy wiesz, że...

Idea igrzysk olimpijskich wskrzeszona została przez barona francuskiego Pierre’a de Coubertin, który w 1896 roku zorganizował w Atenach pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie.

Najważniejsze informacje

Znaczenie olimpiad: były świętami ku czci Zeusa, odbywały się co cztery lata w Olimpii, trwały pięć dni. Na czas ich trwania zawierano „pokój boży” - zawierano rozejmy, przerywano wojny.

Dyscypliny sportowe, nagrody: najważniejszą był pięciobój, a nagrodą dla zwycięzcy wieniec z liści wawrzynu i wielka sława w całej Helladzie.

Zobacz podobne opracowania

 • Liceum
 • Historia
 • Starożytność
 • Liceum
 • Historia
 • Starożytność

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.