Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Co trzeba zapamiętać

Co trzeba zapamiętać

Cechy bajki

- pisana wierszem (to ją różni od baśni);

- zwięzła, krótka (to ją różni od baśni);

- obecny jest narrator;

- bohaterami są zwierzęta (lub przedmioty; posiadają one cechy ludzkie - uosobienie);

- postawy bohaterów są przedstawione na zasadzie kontrastu;

- zawiera ważną myśl, czyli pouczenie, morał.

W jaki sposób poeta osiągnął zwięzłość bajek?

W bajkach Krasickiego często występują pary bohaterów przedstawione na zasadzie kontrastu. Bohaterami bajek są - ukryte pod postaciami zwierząt - typy ludzkie. Jedne wyposażone w cechy pozytywne (dobre), drugie - w negatywne (złe). W ten sposób liczba bohaterów i motywów została ograniczona.

W czasie spotkania postaci dochodzi do rozmowy (stąd w bajkach często występuje dialog), w której obie strony przedstawiają swoje racje. Ale czytelnik poznaje tylko fragment sporu - najtrafniejsze wypowiedzi (lub jedną wypowiedź). Reszty dowiadujemy się z krótkiego sprawozdania. Pominięte zostały wszystkie nieistotne szczegóły, które łatwo można uzupełnić (np. nie wiadomo, jak wyglądali mądry i głupi, gdzie się spotkali żółw i mysz). Zdania są długie, z liczbą określeń zaledwie konieczną do zrozumienia tekstu, podzielone przecinkami i średnikami na krótsze wypowiedzi. Każde słowo jest niezbędne.

W bajce treść jest przekazywana w sposób skoncentrowany, przy użyciu niewielu słów, zawierających ważną myśl. Dzięki zwięzłości utworu autor nawiązuje dialog z czytelnikiem - zmusza go do zastanowienia się, uruchamia wyobraźnię. Ma nadzieję, że po przeczytaniu bajki czytelnik będzie odrobinę mądrzejszy.

Zobacz podobne opracowania

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.