Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz dział

Prawidłowa organizacja pracy i wypoczynku

Prawidłowa organizacja pracy i wypoczynku

Zdrowie człowieka w znacznym stopniu zależy od trybu życia, jaki prowadzi. Regularny tryb życia prowadzimy wtedy, gdy: planujemy swoje zajęcia, mamy czas na naukę, mamy czas na odpowiedni wypoczynek, jemy posiłki o stałych porach, chodzimy spać o stałej porze, śpimy ok. 10 godzin na dobę, w czasie nauki robimy krótkie przerwy.

Nieregularny tryb życia prowadzi do: zmęczenia, znużenia - po kilku godzinach nieprzerwanej pracy umysłowej; przemęczenia - po długotrwałym wysiłku fizycznym i psychicznym, wyczerpania - gdy stan przemęczenia utrzymuje się długo, jest już stanem chorobowym.

Każdy człowiek po długotrwałym wysiłku powinien wypocząć, stosując jedną z dwóch form wypoczynku.

Wypoczynek

Sen jest codzienną formą wypoczynku. W ciągu dnia, gdy jesteśmy zmęczeni, możemy się zdrzemnąć, nasze siły regenerują się wtedy bardzo szybko. Śpimy około 10-11 godzin dziennie. Aby sen był zdrowy, musimy chodzić spać o tej samej porze, wietrzyć pokój, w którym śpimy, unikać spożywania posiłków przed snem.

Ważne jest uprawianie sportu, ruch wpływa na naszą kondycję i samopoczucie. Duże znaczenie dla regeneracji sił naszego organizmu ma także kontakt z przyrodą. Zapewnia on: regenerację sił fizycznych, dotlenienie organizmu, regenerację sił psychicznych, odpoczynek dla oczu, zaspokojenie potrzeb estetycznych.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Prawidłowa organizacja pracy i wypoczynku

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.