Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Czego nie wiesz o Mazurach

Piramida w Rapie

Piramidy kojarzą nam się głównie z Egiptem i prekolumbijską Ameryką, jednak budynki tego typu znajdują się w wielu miejscach na Ziemi. W Polsce niektóre bogate rodziny, które zachwycały się Egiptem po wojnach napoleońskich, postanowiły urządzić sobie pochówek w nietypowych dla tego rejonu grobowcach. Głową jednego z takich rodów był baron Friedrich von Fahrenheid. Zlecił on zbudowanie piramidy w mazurskiej wsi Rapa. Budowlę ukończono w 1811 roku. Ciała złożone w piramidzie uległy mumifikacji. Niestety, obiekt został wielokrotnie splądrowany i zdewastowany, zarówno przez rosyjskich żołnierzy, jak i Polaków, przesiedlonych tutaj po drugiej wojnie światowej.

Piramida w Rapie
Piramida w Rapie. Autor: Janericloebe. Źródło: Domena publiczna.

Dzikie Żubry w Puszczy Boreckiej

W Polsce Żubry żyją nie tylko w Puszczy Białowieskiej. W Puszczy Boreckiej na wolności mieszka około 100 dzikich żubrów. Dla turystów przeznaczona jest specjalna platforma widokowa, z której można obserwować karmienie tych majestatycznych zwierząt. Osiedlono je tam w 1956 roku i po kilku latach postanowiono wypuścić na wolność.

Już niedługo przyjrzymy się dokładne innym ciekawym regionom w Polsce, które możecie odwiedzić w czasie wakacji. Tymczasem przeczytajcie poprzedni artykuł z serii:

Czego nie wiesz o polskich górach

Zobacz najnowsze artykuły