Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

św. Paweł (ok. I w.)

Święty Paweł to postać znana z części Nowego Testamentu, zwanej Dziejami Apostolskimi. Data urodzenia Apostoła nie jest znana. Przyszedł na świat w Tarsie, w Grecji. Otrzymał imię Saul (w spolszczonym brzmie niu Szaweł). Jego rodzice, Żydzi, wychowali go w wierze w Jedynego Boga. W młodości zdobył wykształcenie, został uczonym objaśniającym Pismo Święte.

Początkowo jego stosunek do chrześcijaństwa był wrogi, zwalczał wiarę w Jezusa, uznając ją za herezję. Jego imię wymieniane jest w związku z ukamienowaniem pierwszego męczennika: św. Szczepana. Miał podczas egzekucji pilnować szat oprawców.

Kiedy odbywał podróż do Damaszku w Syrii, doznał objawienia: zobaczył Chrystusa, który pytał, dlaczego Saul go prześladuje. Wydarzenie to zmieniło całkowicie życie duchowe młodzieńca. Uwierzył, żałował za grzechy, stał się gorliwym wyznawcą Jezusa. Przybrał nowe imię: Paweł.

Jego powołaniem stało się szerzenie nowej wiary nie tylko w Palestynie, ale i w krainach rozciągających się od Syrii po Grecję. Jako misjonarz i nauczyciel zakładał zbory chrześcijańskie wszędzie tam, gdzie tylko udało mu się nawrócić ludzi na chrześcijaństwo. Stał się założycielem Kościoła jako wspólnoty wiernych. W nieustannych podróżach odwiedzał założone zgromadzenia, nauczał, wspierał, troszczył się o życie duchowe wiernych. Pozostawił po sobie bogaty zbiór listów, w których zawarł najważniejsze zasady dla wiernych, opierając się jednak na słowach Jezusa.

Ostatnią podróż odbył do Rzymu, stolicy Imperium, władającego ziemiami, po których podróżował. Paweł był obywatelem rzymskim. O ostatnich dwóch latach jego życia niewiele wiadomo. Prawdopodobnie został ścięty w czasach panowania cesarza Nerona, w roku 65 n.e.

Ogromną zasługą św. Pawła Apostoła jest szerzenie wiary w Chrystusa wśród ludzi różnych wyznań i kultur, różnych języków i obyczajów, którzy w słowach duszpasterza odnajdowali mądrość i wskazówki potrzebne do zbawienia. Listy świętego Pawła zostały napisane pięknym, literackim językiem. Ich ponadczasowy i uniwersalny charakter można zauważyć także dziś, kiedy słyszymy je, odczytywane z ambon.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.