zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek
PRAWO ZACHOWANIA MASY - jeżeli reakcja przeprowadzana jest w układzie zamkniętym (układ nie wymienia z otoczeniem masy, a jedynie energię), to łączna masa wszystkich substratów w tej reakcji jest równa łącznej masie wszystkich produktów powstających w jej wyniku.
Na podstawie równania reakcji możemy w oparciu o poznane wcześniej pojęcia mola i masy molowej dokonać interpretacji masowej tego równania. Współczynniki stechiometryczne w równaniu podają m.in. liczbę moli poszczególnych reagentów. Obliczając ich masy molowe i mnożąc przez liczbę moli otrzymujemy masy wszystkich substancji biorących udział w tej reakcji. Np.:
Ca(OH)2 + 2HNO3 → Ca(NO3)2 + 2H2O
Oblicz, ile gramów wody powstanie w reakcji 8 g wodoru z 64 g tlenu.
Rozwiązanie:
Odp.: W reakcji 8 g wodoru z 64 g tlenu powstaną 72 g wody.
Wiedząc, że węglan wapnia ulega w czasie ogrzewania rozkładowi na tlenek wapnia i tlenek węgla (IV), oblicz, ile gramów tlenku wapnia powstanie w wyniku rozkładu 250 g węglanu wapnia, jeśli otrzymano 110 g tlenku węgla (IV).
Rozwiązanie:
Odp.: W wyniku rozkładu 250 g węglanu wapnia powstanie 140 g tlenku wapnia.
Oblicz, ile gramów tlenu przereagowało z 17 g amoniaku (NH3), jeżeli w wyniku reakcji powstało 30 g tlenku azotu (II) (NO) i 27 g wody (para wodna). Jaką objętość zajmował tlen, jeżeli jego gęstość wynosi 1,43 g/dm3?
Rozwiązanie:
Odp.: Z 17 g amoniaku przereagowało 40 g tlenu.
Odp.: Objętość tlenu wynosiła ok. 30 dm3.
Pogłębiaj wiedzę w temacie: Prawo zachowania masy
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.