Reakcją chemiczną nazywamy taka przemianę, w wyniku której powstaje nowa substancja o zupełnie innych właściwościach (nie tylko o innym stanie skupienia).
Wiele reakcji chemicznych obserwujemy na co dzień w domu, np. spalanie gazu, jełczenie masła, kwaśnienie mleka, osadzanie się kamienia w czajniku.
Podatność substancji na przemiany chemiczne nazywamy reaktywnością, np. wśród metali najmniej reaktywne są metale szlachetne, dlatego, że w normalnych warunkach nie chcą reagować z innymi substancjami.
Substancje, które bierzemy do reakcji i te, które powstają w wyniku reakcji nazywamy reagentami. Substancje, które bierzemy do reakcji nazywamy substratami, te, które powstają po reakcji nazywamy produktami. Strzałka zawsze pokazuje na produkty.
- Reakcja syntezy (inaczej łączenia):
Jeżeli co najmniej dwie substancje łączą się ze sobą i w wyniku tej reakcji powstaje nowa substancja o nowych właściwościach (czyli związek chemiczny), to taką reakcję nazywamy reakcją łączenia, inaczej syntezy.
Szczególnym przypadkiem reakcji syntezy jest reakcja utleniania.
Może polegać na łączeniu się pierwiastka z tlenem. W jej wyniku powstaje związek chemiczny, który nazywamy tlenkiem tego pierwiastka.
Jeżeli kawałek żelaza poddamy działaniu powietrza, to po pewnym czasie powstaje rdza, czyli tlenek żelaza.
Gdy reakcja utleniania przebiega gwałtownie i towarzyszy jej wydzielanie się ciepła i światła, to mówimy, że zachodzi spalanie substancji.
Tak jest np. gdy wprowadzimy do tlenu rozgrzany magnez - obserwujemy wówczas silny błysk.
- Reakcja analizy (rozkładu)
Jeżeli w czasie reakcji z jednej substancji powstają co najmniej dwie różne substancje, to taką reakcję nazywamy reakcją rozkładu, inaczej analizy.
- Reakcja wymiany
Jeżeli z dwóch różnych substancji powstają dwie inne o innych właściwościach, to taką reakcję nazywamy reakcją wymiany.
Wymiana podwójna
- Reakcja utleniania i redukcji (jest szczególnym przypadkiem reakcji wymiany).
Uwaga: szczególnym przypadkiem utlenienia jest łączenie się z tlenem.
Do reakcji utlenienia i redukcji należą również:
- Reakcja egzoenergetyczna - reakcja chemiczna, podczas której wytwarza się energia, która jest przekazywana do otoczenia.
Przykładem może być reakcja tlenku wapnia z wodą, czyli gaszenie wapna.
- Reakcja endoenergetyczna - reakcja chemiczna, do której przebiegu potrzebne jest stałe doprowadzanie energii z otoczenia.
Przykładem może być rozkład tlenku rtęci, podczas którego trzeba cały czas ogrzewać substrat, czyli doprowadzać energię.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.