Łódź - ma prawa miejskie od XV w., ale jej największy rozkwit nastąpił wraz z rozwojem przemysłu. Początkowo zlokalizowano tutaj osadę sukienniczą. Do miasta przybyli budowniczowie, a potem pracownicy przędzalni, tkalni, farbiarni, dla ich potrzeb wytyczono Nowe Miasto. Wokół fabryk budowano domy dla robotników, sklepy, szkołę, szpital. Bogaci fabrykanci budowali dla siebie pałace. Dzisiaj te pałace i stare zabudowania fabryczne należą do zabytków. W ostatnich latach nastąpił upadek przemysłu włókienniczego, a rozwinął się handel i usługi.
Kalisz - pierwsze zapiski na temat tego miasta pojawiły się już w II w. w dziełach greckiego uczonego Ptolomeusza, Kalisz leży nad Prosną, prawa miejskie uzyskał w XII w. Układ miasta: prostokątny rynek i ulice przecinające się pod kątem prostym. Jest tu najstarsze muzeum regionalne w Polsce.
Gniezno - leży na Pojezierzu Wielkopolskim wśród jezior: Jelonek, Świętokrzyskie i Winiary, było stolicą pierwszych Piastów.
Zabytki: kościół archikatedralny zbudowany przez Mieszka I, złożone są w nim prochy Dąbrówki żony Mieszka I i prochy świętego Wojciecha. W 1025 roku koronowano w nim Bolesława Chrobrego na króla Polski.
Poznań - leży w rozlewisku Warty i Cybiny, na półwyspie Ostrów Tumski. Jest siedzibą międzynarodowych targów, ośrodkiem przemysłu i nauki.
Zabytki: Rynek Starego Miasta, Ratusz, kościół farny Jezuitów, katedra, w której są prochy Mieszka I i Bolesława Chrobrego, kościół Kawalerów Maltańskich, Pałac Biskupi. W murach znajdują się cenne kolekcje muzealne. Atrakcją jest założona w 1910 roku największa w Polsce palmiarnia. Miasto leży na szlaku handlowym. W niedalekiej odległości od miasta znajduje się Wielkopolski Park Narodowy.
Sandomierz - miasto położone na Wyżynie Sandomierskiej, nad Wisłą, opodal ujścia Sanu, położone jest na skarpie nadwiślańskiej. W pobliżu miasta występują wąwozy lessowe i tarasowe ogrody. W mieście jest wiele zabytków: zamek, rynek Starego Miasta, Brama Opatowska, katedra, dom Długosza. Wokół miasta rozciągają się sady i pola uprawne. W mieście jest huta szkła i stocznia rzeczna.
Gdańsk - leży nad Bałtykiem u ujścia Wisły, to stare portowe, bogate miasto. Po czasach świetności pozostały interesujące zabytki: Długi Targ, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Złota Kamienica, katedra, Żuraw Gdański. Wspaniałe budowle i dzieła sztuki tworzyli najwybitniejsi mistrzowie z wielu krajów. Zakłady przemysłowe: porty, Stocznia Gdańska, przemysł przetwórczy, rafineria, rybołówstwo.
Gdynia - to miasto o krótkiej historii, powstało przed II wojną światową, gdy Polska miała niewielki dostęp do morza. Rozwinęła się Stocznia Remontowa, port i zakłady pomocnicze. Gdańsk, Gdynia, Sopot tworzą dużą aglomerację miejską zwaną Trójmiastem.
Częstochowa - miasto na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, najcenniejszy zabytek to klasztor ojców Paulinów na Jasnej Górze z obrazem Matki Boskiej, który jest przedmiotem kultu religijnego.
Zamość - miasto na Wyżynie Lubelskiej, leży nad rzeką Łabuńką, założone przez Jana Zamojskiego w 1580 r., było twierdzą, a także ośrodkiem nauki i kultury - działała tam Akademia Zamojska.
Kazimierz Dolny nad Wisłą - niewielkie miasto położone wśród wzgórz i wąwozów. Malownicze pejzaże, zabytkowy rynek, ruiny zamku przyciągają artystów, a szczególnie malarzy, którzy urządzają tu plenery. Kazimierski Park Krajobrazowy chroni niepowtarzalny, malowniczy krajobraz wzgórz i wąwozów lessowych.
Milicz - leży na północ od Wrocławia, wśród bagnistych lasów, rezerwat „Stawy Milickie”. Chroni szare gęsi, czaple i czarne bociany, siedziba stacji ornitologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Kórnik - leży na Pojezierzu Wielkopolskim nad Jeziorem Kórnickim. Znajduje się tu zabytkowy zamek z wieloma cennymi eksponatami, muzeum i biblioteka Polskiej Akademii Nauk. Właściciele stworzyli w parku arboretum - ogród drzew i krzewów krajowych i egzotycznych.
Frombork - leży nad Zalewem Wiślanym, otoczony torfowiskami i łąkami, na których licznie gnieżdżą się ptaki wodne. Żył tutaj i pracował Mikołaj Kopernik, tutaj też został pochowany.
Reszel - niewielkie miasto na Pojezierzu Mazurskim nad rzeką Sajną, zabytki: XIV-wieczny zamek biskupi, ratusz z XIX w., w pobliżu nad jeziorem Dejnowa we wsi Święta Lipka znajduje się zabytkowy klasztor, a w nim organy z ruchomymi figurkami.
Lesko - niewielkie miasto położone nad Sanem, zabytki: zamek z zabytkowym parkiem, kościół z XVI w., cerkiew, synagoga, ze wzgórza Baszta roztacza się wspaniały widok na dolinę Sanu i Pogórze Leskie.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.