Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pomorze

Pomorze

Położenie geograficzne

Pojezierze Pomorskie rozciąga się od dolnej Odry do ujścia Wisły. Jego krajobraz jest bardzo urozmaicony. Stanowią go wzgórza, liczne jeziora: Wierzchowo, Drawsko, Łebsko oraz rzeki o silnym prądzie, których wody wykorzystuje się do poruszania niewielkich elektrowni wodnych.

Niepowtarzalny charakter mają wędrujące wydmy koło jeziora Łebsko, osiągające wysokość około 50 m.

Historia i współczesność

Pomorze od początku istnienia państwa polskiego było terenem rywalizacji między władcami polskimi a niemieckimi. Na początku XIV wieku Pomorze Gdańskie zostało zagarnięte przez Krzyżaków. Przez wiele lat Polska walczyła o utracone ziemie, które odzyskała dopiero po wojnie trzynastoletniej w 1466 roku. Mając dostęp do morza Polska mogła rozwijać handel, a Gdańsk stał się największym i najbogatszym polskim miastem.

W czasie rozbiorów Pomorze Gdańskie przypadło Prusom. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Gdańsk otrzymał statut Wolnego Miasta, reszta ziem wróciła do Polski.

Również Pomorze Szczecińskie (Zachodnie) przechodziło różne koleje losu. W XVII wieku zostało podzielone między Szwecję a Brandenburgię. Po I wojnie było prowincją Niemiec. W 1945 roku część Pomorza Zachodniego (na wschód od Odry) znalazła się w granicach Polski.

O charakterze gospodarki tego regionu decyduje nadmorskie położenie. Miasta: Kołobrzeg, Darłowo, Ustka, Świnoujście, Gdynia to jednocześnie porty rybackie i morskie. Z nimi związany jest przemysł przetwórczy.

Urodzajne gleby są tylko w okolicach Pyrzyc i na Żuławach Wiślanych, terenie położonym poniżej poziomu morza. Bory Tucholskie i Puszcza Goleniowska dostarczają surowców dla przemysłu drzewnego.

Pomorze to region, który ma duże walory turystyczne. Warto zobaczyć Gdańsk (Stare Miasto, Westerplatte) i zamek krzyżacki w Malborku. W Trójmieście (Gdańsku, Gdyni i Sopocie) odbywa się wiele imprez kulturalnych - Festiwal Filmów, Międzynarodowy Festiwal Piosenki, Jarmark Dominikański. Również w innych miastach Pomorza odbywają się imprezy, festiwale chóralne, festiwale muzyki organowej.

Folklor

Folklor Pomorza to przede wszystkim sztuka ludowa Kaszub. Kaszubi (ludność słowiańska, zamieszkująca Pomorze od najdawniejszych czasów) pielęgnują swoją gwarę. Słyną z hafciarstwa, garncarstwa, bursztyniarstwa, plecionkarstwa.

Zapamiętaj!

Ze względu na walory turystyczne Pomorze jest najchętniej odwiedzanym regionem Polski.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Pomorze

Zobacz podobne opracowania

 • Podstawowa
 • Historia
 • Regiony w Polsce
 • Podstawowa
 • Historia
 • Regiony w Polsce
 • Podstawowa
 • Historia
 • Regiony w Polsce
 • Podstawowa
 • Historia
 • Regiony w Polsce
 • Podstawowa
 • Historia
 • Regiony w Polsce

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.