zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek
Państwo polskie powstało ponad 1000 lat temu. Wcześniej istniały na naszych ziemiach małe państwa słowiańskie. Najsilniejsze wśród nich było państwo Polan, rządzone przez książąt z dynastii Piastów. Od Polan pochodzi nazwa Polska. Stolicą tego państwa było Gniezno, gdzie mieszkał książę Mieszko I. Jest on twórcą państwa polskiego, ponieważ zjednoczył wszystkie sąsiednie plemiona. W 966 roku przyjął chrzest.
Jego syn, Bolesław Chrobry, w 1025 roku koronował się na króla Polski. Granice państwa za jego panowania zbliżone były do obecnych, a dzięki jego rządom Polska stała się silnym i dużym państwem, liczącym się w ówczesnej Europie.
Książę Bolesław Krzywousty w 1138 roku podzielił Polskę pomiędzy swoich synów. Z czasem kraj rozpadł się na wiele księstw. Był to okres rozbicia dzielnicowego. Między książętami dochodziło do walk o władzę, które bardzo osłabiały kraj. Poza tym ziemie polskie były nękane najazdami Tatarów, Prusów, Litwinów.
Dopiero po prawie 200 latach książę Władysław Łokietek zjednoczył dwie dzielnice: Małopolskę i Wielkopolskę. W 1320 roku koronował się w katedrze na Wawelu na króla zjednoczonego królestwa polskiego.
Następcą Władysława Łokietka był jego syn, Kazimierz Wielki. Za jego panowania Polska stała się znów państwem silnym i bogatym. Król przyczynił się do rozwoju gospodarczego, terytorialnego i kulturalnego kraju. Zadbał również o jego bezpieczeństwo, budując wiele zamków obronnych. Był on ostatnim władcą Polski z dynastii Piastów.
Zapamiętaj!
Nazwa naszego państwa: Polska pochodzi od nazwy słowiańskiego plemienia Polan.
Pierwsza dynastia na polskim tronie: dynastia Piastów.
Najważniejsze daty:
966 - chrzest Polski
1025 - koronacja Bolesława Chrobrego
1138 - podział Polski na dzielnice przez Bolesława Krzywoustego
1320 - koronacja Władysława Łokietka w Krakowie, w katedrze wawelskiej
1370 - śmierć Kazimierza Wielkiego
Pogłębiaj wiedzę w temacie: Rządy Piastów
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.