Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul
pobierzW 1386 roku na polskim tronie, po poślubieniu królowej Jadwigi i przyjęciu chrztu, zasiadł władca Litwy, Władysław Jagiełło. Jego panowanie rozpoczyna rządy dynastii Jagiellonów.
Za panowania władców z tej dynastii (1386-1572) państwo polskie było jednym z największych i najpotężniejszych w Europie, sięgało wybrzeży Bałtyku i Morza Czarnego. Długoletnie wojny z Krzyżakami o odzyskanie Pomorza zakończyły się sukcesem i Polska miała dostęp do morza (1466). Rozwijała się gospodarka i kwitła kultura - ten okres nazwano złotym wiekiem kultury polskiej. Związek z Litwą został zacieśniony w 1569 roku unią lubelską, wtedy też państwo przyjęło nazwę Rzeczpospolita Obojga Narodów.
Po śmierci ostatniego Jagiellona, Zygmunta Augusta, na tronie zasiadali władcy wybierani przez ogół szlachty na sejmach elekcyjnych, czyli zwołanych w celu wyboru króla (tzw. wolna elekcja). Zapoczątkowały one nie tylko zmiany ustrojowe, ale stały się także okazją do samowoli i wojen domowych, które osłabiały państwo. Polityka magnatów zmierzała do ograniczenia i osłabienia władzy królewskiej. Najazdy wojsk szwedzkich, tureckich i rosyjskich w XVII wieku przerodziły się w długoletnie wojny, które niszczyły kraj. Znacznie zmniejszyła się w tym czasie liczba ludności naszego państwa. Brakowało silnej władzy państwowej, skarb był pusty, wojsko nieliczne.
Państwo polskie zaczęło tracić niepodległość.
Zapamiętaj!
Nowa dynastia na polskim tronie: po wygaśnięciu dynastii Piastów na tronie polskim zasiadła dynastia Jagiellonów, pierwszym władcą z tej dynastii był Władysław Jagiełło, który poślubił węgierską królewnę Jadwigę.
Rzeczpospolita Obojga Narodów: w 1569 roku Polska zawarła z Litwą unię, czyli bardzo ścisły związek; utworzyły one jedno potężne państwo, które przyjęło nazwę Rzeczpospolita Obojga Narodów.
Wygaśnięcie dynastii Jagiellonów: ostatnim władcą z tej dynastii był Zygmunt August, po nim królowie byli wybierani przez szlachtę podczas sejmów elekcyjnych.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.