Odpowiedzi do zadań z podręczników w apce Skul

pobierz

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Rozkład wielomianu na czynniki

Rozkład wielomianu na czynniki

Zadanie 1

Rozłóż na czynniki wielomiany:

Rozkład wielomianu na czynniki.

Rozwiązanie:

Rozkład wielomianu na czynniki. Wielomian rozkładamy na czynniki metodą wyłączania wspólnego czynnika przed nawias. Wyrażenie w nawiasie redukujemy. W takim przypadku, na ogół, szukamy wzoru skróconego mnożenia. Ten wielomian rozkładamy przy pomocy wzoru skróconego mnożenia na różnicę kwadratów. W każdym z nawiasów występuje wzór skróconego mnożenia. Najpierw zwijamy te wzory, a potem stosujemy kolejny na różnicę kwadratów. Ponieważ w wielomianie występują potęgi kolejno od zerowej do trzeciej, próbujemy stosować wzór skróconego mnożenia. W tym przypadku stosujemy wzór na różnicę sześcianów. Jest to typowy przykład wielomianu, który rozkładamy na czynniki metodą grupowania wyrazów. Należy zawsze upewnić się, czy wielomian, który pozostał w nawiasie jest nierozkładalny. Jeśli nie jest, tak jak w tym przypadku, to należy go rozłożyć na czynniki. Wielomian rozkładamy na czynniki metodą grupowania wyrazów.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Rozkład wielomianu na czynniki

Zobacz podobne opracowania

  • Liceum
  • Matematyka
  • Wielomiany jednej zmiennej
  • Liceum
  • Matematyka
  • Wielomiany jednej zmiennej
  • Liceum
  • Matematyka
  • Wielomiany jednej zmiennej

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.