Pogoda to chwilowy stan atmosfery w danym miejscu.
Elementy pogody:
- temperatura powietrza,
- wiatr,
- ciśnienie atmosferyczne,
- opady
- zachmurzenie.
Temperaturę powietrza mierzymy za pomocą termometru, w stopniach Celsjusza - °C. Termometr zbudowany jest ze szklanej rurki zakończonej zbiorniczkiem ze specjalną cieczą oraz ze skali wskazującej temperaturę.
Ciecz w rurce podnosi się lub opada, czyli zwiększa swoją objętość przy ogrzewaniu, a zmniejsza przy oziębianiu. Takie zjawisko nazywamy rozszerzalnością cieplną cieczy. Zostało ono wykorzystane przy budowie termometru.
Wykonując pomiar temperatury powietrza musimy pamiętać o kilku wskazówkach:
- właściwy pomiar powietrza musi się odbywać w cieniu,
- w domu umieszczamy termometr za oknem po stronie północnej,
- w stacji meteorologicznej jest on umieszczony w specjalnej klatce meteorologicznej, umieszczonej 2 m nad gruntem.
Termometr umieszczony w miejscu nasłonecznionym nagrzewa się i wskazuje własną temperaturę, a nie temperaturę powietrza.
Termometry wskazujące temperaturę powietrza mają skalę od -50°C do +50°C.
Termometry do mierzenia temperatury lub ciepłoty ciała ludzkiego - termometry lekarskie - mają skalę od 35°C do 42°C.
Ciśnienie atmosferyczne to nacisk wywierany przez powietrze na powierzchnię Ziemi. Mierzymy je za pomocą barometru, a wynik podajemy w hektopaskalach - hPa.
Jeśli ciśnienie atmosferyczne wzrasta, mówimy, że panuje wyż - wtedy powietrze z większą siłą naciska na powierzchnię Ziemi. Kiedy nacisk zmniejsza się, ciśnienie maleje - wtedy jest niż.
Różnice ciśnień wywołują zmiany pogody, co ma wpływ na samopoczucie ludzi. Reakcją na zmiany ciśnienia są bóle głowy, bóle reumatyczne, nadmierna pobudliwość nerwowa.
Wiatr jest to poziomy ruch powietrza, który powstaje, gdy na sąsiadujących ze sobą obszarach występują różnice ciśnienia powietrza:
- wiatr wieje od miejsc o wyższym ciśnieniu powietrza do miejsc o niższym ciśnieniu (od wyżu do niżu);
- im większa różnica ciśnień, tym większa prędkość wiatru;
- prędkość wiatru podajemy w metrach na sekundę (m/s), w kilometrach na godzinę (km/godz.) lub w skali Beauforta (czyt. boforta) w °B (czyt. w stopniach boforta);
- kierunek wiatru podajemy z miejsca, z którego wieje, np. wiatr wiejący z zachodu to wiatr zachodni, ze wschodu to wiatr wschodni.
Do pomiaru siły wiatru służy wiatromierz, inaczej anemometr.
W Polsce wieją wiatry przeważnie zachodnie, latem dają pogodę wilgotną i chłodną, a zimą przynoszą ocieplenie.
Rodzaje wiatru
powiew | wicher | wichura | huragan |
---|---|---|---|
słaby wiatr, porusza lekko liśćmi na drzewach | kołysze gałęziami i unosi małe przedmioty | jest gwałtowna, nad oceanami i morzami powoduje sztormy | najsilniejszy wiatr, powoduje szkody w przyrodzie i gospodarstwie |
Wiatry charakterystyczne dla Polski:
- halny: wieje od Tatr, jest ciepły, niebezpieczny - bardzo silny i porywisty, wpływa niekorzystnie na samopoczucie;
- bryza: wiatr powstający nad morzem i nad jeziorami, bryza dzienna wieje znad wody, nocna znad lądu.
Zachmurzenie i opady to elementy pogody związane z wodą.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.