zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek
Większość zjawisk zachodzących w przyrodzie można wytłumaczyć działaniem trzech sił: grawitacyjnej, elektrycznej i jądrowej. Ale wokół nas obserwujemy działanie różnych sił:
Siła wiatru - jest bardzo zmienna, dzięki niej powstają fale na wodzie, huragany, tornada, wykorzystywana jest w elektrowniach wiatrowych.
Siła wyporu - działa na ciało zanurzone w cieczach, gazach, umożliwia pływanie w wodzie i unoszenie się w powietrzu, człowiek wykorzystał ją przy budowie statków i konstruowaniu balonów latających.
Siła tarcia - przeciwdziała ruchowi, ale też umożliwia ruch, dzięki niej działają hamulce i jest możliwe poruszanie się po powierzchni.
Siła grawitacji - siła przyciągania przez Ziemię, jest wszechobecna, działa na odległość, powoduje opadanie ciał.
Siła magnetyczna - przyciąga niektóre metale, jej działanie obserwujemy w magnesie, silniku elektrycznym, działa na odległość.
Siła jądrowa - działa na bardzo małych odległościach, takich, których nie da się zaobserwować, ma bardzo duże wartości, wykorzystywana jest w elektrowniach jądrowych. Jej istnienie umożliwiło zbudowanie bomby atomowej.
Ciała na Ziemi znajdują się albo w ciągłym ruchu, albo w spoczynku, czyli poddają się bezwładności. Aby to zmienić, należy użyć siły wprawiającej w ruch lub zatrzymującej ciało - siły tarcia.
Siła przyłożona do ciała może:
- zatrzymać je,
- zmienić kierunek ruchu obiektu,
- spowodować, że ciało przyspieszy i będzie poruszało się jeszcze szybciej.
Pogłębiaj wiedzę w temacie: Siły występujące w przyrodzie
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.