Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Światło

Światło

Źródła światła - obiekt, który je wytwarza - Słońce, żarówka, płonąca świeca, paląca się zapałka, zorza polarna.

Tylko niektóre ciała świecą, inne tylko odbijają światło padające ze źródła światła, np. Księżyc świeci światłem odbitym od Słońca.

Światło rozchodzi się w linii prostej, są to promienie świetlne. Przenoszą one ciepło od źródła do ciała, na które padają. Promienie świetlne są do siebie równoległe.

Substancje: 1) nieprzeźroczyste (nie przepuszczają światła); 2) przeźroczyste (światło przez nie przenika, rozchodzi się w nich).

Jeżeli promienie świetlne napotykają ciało nieprzeźroczyste, to nie przenikają przez nie i ciało to rzuca cień. Wielkość cienia zależy od odległości przedmiotu nieprzeźroczystego od źródła światła. Kształt cienia zależy od wielkości źródła światła i od ustawienia przedmiotu nieprzeźroczystego.

Zjawisko cienia jest przyczyną powstania zaćmienia Słońca. Światło może odbijać się od powierzchni gładkich. Jeżeli napotyka na swojej drodze lustro - zwierciadło (lustro, wypolerowany przedmiot, gładka powierzchnia jeziora) odbija się od niego w następujący sposób:

Odbicie promieni świetlnych od powierzchni gładkiej

Od powierzchni ciała (na rysunku od zwierciadła) światło odbija się pod takim samym kątem, pod jakim padało na powierzchnię odbijającą. Jeżeli promienie świetlne napotykają na swojej drodze powierzchnię chropowatą (nie jest gładka), ulegają rozproszeniu, czyli rozchodzą się w różnych kierunkach.

Odbicie promieni świetlnych od powierzchni chropowatej

Dzięki temu możemy widzieć ciała, które nie są źródłem światła, bo promieniowanie rozproszone dociera do naszych oczu. Do ciał o powierzchni chropowatej należą Księżyc, planety i większość spotykanych w życiu przedmiotów.

Zastosowanie odbicia światła

- szkła odblaskowe, zbudowane z dużej ilości lusterek ustawionych pod kątem 90°, światło odbija się dwukrotnie i wraca w kierunku, z którego padło;

- kalejdoskop, zbudowany z lusterek ustawionych pod kątem 45°, obrazy powstają wskutek wielokrotnego odbicia promieni światła w lusterkach.

Odbicie światła w przyrodzie

- świecące oczy kota - siatkówka odbija część padającego na nią światła, działa jak szkła odblaskowe;

- efekt czerwonych oczu u człowieka widoczny na fotografii - siatkówka oka odbija dużo światła czerwonego, efekt ten jest widoczny na zdjęciach wykonanych ze źle ustawionym światłem.

Światło rozchodzi się po liniach prostych, ale gdy napotka inny ośrodek, na granicy tych ośrodków ulega załamaniu, np. powietrze-woda, powietrze-szkło, szkło-woda.

Załamanie światła - powietrze, szkło

Zjawisko to powoduje efekt widzenia przedmiotu i jego obrazu w innym miejscu niż znajdują się w rzeczywistości. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy oceniamy głębokość, np. w stawie, jeziorze. Bieg promieni światła można wygiąć, udało się to w przewodach optycznych, zwanych światłowodami - cienkich szklanych włóknach. Ściany włókien odbijają promienie świetlne i prowadzą światło tak jak rurociągi wodę. Światłowody wykorzystuje się do przesyłania rozmów telefonicznych.

Zasada działania światłowodów z powodzeniem funkcjonuje w przyrodzie. Komórki roślinne potrafią przenosić światło na odległość 5 cm i więcej: kiełkujące nasiona kukurydzy przenoszą światło aż do końca włośników korzenia, podobną właściwość przejawiają łodygi owsa. Gdy promienie słoneczne padają pod małym kątem, lód transportuje światło na odległość kilku kilometrów.

Załamanie światła znalazło zastosowanie w przyrządach optycznych, elementami tych przyrządów są soczewki. Soczewka to ciało przezroczyste zbudowane ze szkła, może być wklęsła, wypukła lub płaska.

Soczewki wypukłe to soczewki skupiające.

Przechodząc przez soczewkę, promienie świetlne się załamują.

Światło białe składa się z różnych barw, które tworzą tzw. widmo światła białego. Jeśli światło spotyka na swojej drodze pryzmat szklany, krople wody, ulega w nich rozszczepieniu na barwy. Tak tworzy się tęcza.

TęczaOko człowieka

Przez nerw wzrokowy oko połączone jest z mózgiem, który przetwarza informacje docierające do oka. Bardzo ważną rolę odgrywa soczewka. Niektórzy ludzie noszą okulary, które regulują wady wzroku:

Krótkowzroczność (bez okularów widziane są tylko bliskie przedmioty); dalekowzroczność (widzą ostro tylko oddalone przedmioty).

Używa się też przyrządów optycznych, w których wykorzystywane są soczewki, lustra: mikroskop, teleskop, okulary, peryskop, aparat fotograficzny, lupa, soczewka Fresnela, lasery, światłowody, fotoogniwa.

Każde źródło światła emituje promieniowanie niewidzialne dla człowieka:

- podczerwone IR,

- ultrafioletowe UV.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Światło

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Przyroda
  • Zjawiska fizyczne wokół nas
  • Podstawowa
  • Przyroda
  • Zjawiska fizyczne wokół nas
  • Podstawowa
  • Przyroda
  • Zjawiska fizyczne wokół nas
  • Podstawowa
  • Przyroda
  • Zjawiska fizyczne wokół nas
  • Podstawowa
  • Przyroda
  • Zjawiska fizyczne wokół nas

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.