Zofia Kossak urodziła się 10 VIII 1889 roku, w Kośminie w województwie lubelskim. Była wnuczką sławnego malarza, Juliusza Kossaka. Dzieciństwo spędziła na Lubelszczyźnie. W domu odebrała wykształcenie, a w 1906 roku została nauczycielką w szkole Polskiej Macierzy Szkolnej w Warszawie. Około 1910 z rodzicami przeprowadziła się na Wołyń do Skowródek. Podjęła studia na warszawskiej uczelni Sztuk Pięknych, które następnie kontynuowała w Szkole Rysunku w Genewie. Zamieszkała w Nowosielicy, w pobliżu Skowródek, po zawarciu małżeństwa w 1915 roku ze Stefanem Szczuckim. Poznała okrutne oblicze rewolucji, co zainspirowało ją do napisania wspomnień pt. Pożoga.
W 1923, po śmierci męża, przeniosła się do rodziców, którzy wcześniej zamieszkali w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim. Dwa lata później wyszła za mąż za Zygmunta Szatkowskiego. Po wybuchu II wojny światowej czynnie działała w ruchu oporu, m.in. protestowała przeciwko masowej eksterminacji ludności polskiej i żydowskiej. Była współtwórczynią katolickiego Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom, działającej pod kryptonimem Żegota, czynnie pomagała ludziom narodowości żydowskiej. W 1943 roku została aresztowana i osadzona w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, Auschwitz-Birkenau. Następnie przeniesiono ją do warszawskiego Pawiaka i skazano na śmierć. Została uwolniona w lipcu 1944 roku dzięki wstawiennictwu władz podziemnych i wzięła udział w powstaniu warszawskim. W 1945 wyjechała do Londynu i wraz z mężem pozostała w Anglii do roku 1957.
Jest m.in. autorką następujących powieści: Złota wolność, Szaleńcy boży, Legnickie pole, Krzyżowcy, Król trędowaty, Bez oręża, Błogosławiona wina, Troja Północy.
Zmarła 4 IV 1968 roku w Bielsku-Białej.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.