Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pokrycie ciała

Budowa i funkcje skóry

Skóra człowieka ma budowę warstwową:

Warstwa Budowa i funkcja
naskórek Naskórek zbudowany jest z licznych warstw komórek nabłonkowych, tworzących tzw. nabłonek wielowarstwowy.
a) warstwa rogowa Zewnętrzna część naskórka, zbudowana z kilku warstw zrogowaciałych komórek (proces rogowacenia polega na odkładaniu białka - kreatyny). Tworzy szczelną powłokę, chroniąc organizm przed wyparowaniem wody. Powierzchniowe komórki obumierają i złuszczają się.
b) warstwa podstawowa Komórki przylegające do skóry właściwej tworzą warstwę rozrodczą. Powstające w drodze podziału nowe komórki sukcesywnie wypychane są ku górze, do warstwy rogowej.
Część komórek przekształca się, tworząc wytwory naskórka, takie jak włosy czy paznokcie, a także gruczoły wnikające w głąb skóry właściwej. Rozproszone pojedyncze komórki zwane melanocytami produkują barwnik melaninę, nadający kolor m.in. skórze i włosom. Melanina pełni rolę filtra zatrzymującego promieniowanie UV.
skóra właściwa Zbudowana z tkanki łącznej właściwej zbitej. W substancji międzykomórkowej znajdują się liczne włókna białkowe: przede wszystkim kolagen, nadający skórze wytrzymałość i elastyna, nadająca jej elastyczność. W skórze właściwej znajdują się:
  • naczynia krwionośne mające za zadanie odżywiać komórki skóry, jednocześnie uczestniczące w termoregulacji
  • zakończenia nerwowe będące również receptorami dotyku, bólu i temperatury. Dzięki nim skóra odbiera bodźce ze środowiska zewnętrznego
  • części wydzielnicze gruczołów i cebulki włosowe.
tkanka podskórna W zasadzie nie jest elementem skóry, choć jest ściśle z nią związana. Składa się głównie z tkanki tłuszczowej i odgrywa ważną rolę w termoregulacji.
Budowa skóry. Naskórek, skóra właściwa, warstwa podskórna. Warstwa zrogowaciała, warstwa podstawowa, receptor, gruczoł łojowy, naczynia krwionośne, gruczoł potowy, włos, receptor, grupy komórek tłuszczowych.

Włosy

Włosy są wytworem naskórka. Każdy włos składa się z:

- łodygi, czyli części włosa wystającej ponad powierzchnię skóry

- korzenia, czyli części włosa tkwiącej w skórze. Jest on otoczony zagłębioną w skórze warstwą naskórka - tzw. mieszkiem włosowym. Do przestrzeni pomiędzy mieszkiem i włosem uchodzą gruczoły łojowe. U podstawy włosa znajduje się brodawka skóry otoczona cebulka włosową. Jest to obszar odpowiedzialny za wzrost włosa. Intensywnie dzielące się komórki znajdują się wewnątrz cebulki, natomiast brodawka pośredniczy w ich odżywianiu. Powstające komórki, przesuwane ku górze, szybko rogowacieją (odkładają keratynę) i obumierają. Łodyga włosa jest strukturą martwą.

Budowa włosa. Łodyga, korzeń, mięsień prostujący włos, gruczoł łojowy, mieszek włosowy, cebulka, brodawka.

Ustawienie włosa względem powierzchni ciała zależy od napięcia mięśnia znajdującego się w skórze, jego skurcz powoduje postawienie włosa (efekt „jeżenia się”, albo stroszenia włosów).

Gruczoły

gruczoły łojowe Są to gruczoły pęcherzykowe, uchodzące do mieszka włosowego. Wydzielina natłuszcza włosy, czyniąc je bardziej elastycznymi, jak również wpływa na znajdujący się w pobliżu włosa obszar naskórka zapobiegając jego wysuszeniu.
gruczoły potowe Są to gruczoły cewkowe, uchodzące na powierzchnię skóry. Na różnych obszarach skóry znajdują się różne ich ilości - najliczniej występują na czole, plecach, dłoniach i podeszwach. Wydzielina, czyli pot składa się głównie z wody, NaCl i mocznika. Gruczoły potowe biorą udział w termo-regulacji oraz wspomagają pracę układu wydalniczego.
gruczoły sutkowe Rozwijają się tylko u kobiet, są zmodyfikowaną formą gruczołu potowego, funkcjonują w okresie karmienia potomstwa.

Funkcje skóry:

- oddziela wnętrze organizmu od środowiska zewnętrznego

- odbiera bodźce ze środowiska

- stanowi barierę immunologiczną, chroniąc przed wnikaniem drobnoustrojów

- chroni organizm przed szkodliwym działaniem promieni UV

- bierze udział w wytwarzaniu witaminy D3

- uczestniczy w procesie wydalania

- bierze udział w termoregulacji.

Udział skóry w regulacji temperatury ciała:

Gdy jest gorąco, organizm pozbywa się nadmiaru ciepła poprzez:

- rozszerzanie się naczyń krwionośnych w skórze, co powoduje, że tuż pod powierzchnią ciała gromadzi się dużo krwi. Jej ciepło jest oddawane na zewnątrz. Rozszerzenie naczyń widoczne jest w postaci zaczerwienienia skóry;

- wydzielanie przez gruczoły potowe dużych ilości potu, który paruje z powierzchni ciała, zabierając znaczne ilości ciepła.

Gdy jest zimno organizm broni się przed utratą ciepła poprzez:

- zwężanie naczyń krwionośnych. Krew tylko w niewielkich ilościach dociera pod powierzchnię ciała, oddając minimalne ilości ciepła. Zwężanie naczyń widoczne jest jako blednięcie;

- u zwierząt, w wyniku skurczu mięśni prostujących włosy, następuje ich stroszenie, u człowieka skutkiem tej reakcji jest pojawianie się gęsiej skórki;

- w ochronie przed wychłodzeniem bierze udział tkanka tłuszczowa podskórna jako warstwa izolacyjna.

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Biologia
  • Organizm człowieka jako zintegrowana całość
  • Podstawowa
  • Biologia
  • Organizm człowieka jako zintegrowana całość
  • Podstawowa
  • Biologia
  • Organizm człowieka jako zintegrowana całość
  • Podstawowa
  • Biologia
  • Organizm człowieka jako zintegrowana całość

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.