Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Pokrycie ciała

Uszkodzenia i choroby skóry

Nadmierne opalanie

Brązowe zabarwienie skóry pojawiające się pod wpływem promieni słonecznych jest reakcją obronną organizmu. W odpowiedzi na zwiększoną ilość promieni UV rośnie aktywność melanocytów produkujących brązowy barwnik. Nadmierne opalanie prowadzi do:

- oparzeń skóry, szczególnie u osób o jasnej karnacji, mających w skórze niewiele melaniny

- wiotczenia, wysuszania i przedwczesnego starzenia się skóry

- mutacji w komórkach skóry wywoływanych przez promienie UVB. Mogą one doprowadzić do powstania nowotworu, w tym do najgroźniejszej jego postaci - czerniaka skóry.

Oparzenia

Są skutkiem zadziałania na skórę zbyt wysokiej temperatury. Występują:

- oparzenia I stopnia - lekkie pieczenie i zaczerwienienie skóry.

- oparzenia II stopnia, w których pojawiają się pęcherze, a następnie oddzielają się uszkodzone tkanki (złuszczanie naskórka)

- oparzenia III stopnia - martwica uszkodzonej części skóry na całej jej grubości. Jeśli dotyczy niewielkiego obszaru, może się zregenerować, choć powstają blizny; przy większych powierzchniach konieczny jest przeszczep skóry

- oparzenia IV stopnia to martwica skóry i tkanek znajdujących się pod nią (np. mięśni, ścięgien, narządów wewnętrznych). Najczęściej prowadzi do śmierci.

Odmrożenia

Skurcz naczyń krwionośnych w skórze podczas zimna może spowodować, że do komórek skóry nie dociera dostateczna ilość tlenu i składników odżywczych. Jeśli ten niedobór trwa odpowiednio długo, prowadzi do powstania odmrożenia. W zależności od skali uszkodzeń rozróżniamy:

- odmrożenia I stopnia - powierzchowne, w których komórki skóry nie uległy trwałemu uszkodzeniu i które mijają bez śladu najdalej po kilku dniach.

- odmrożenia II stopnia, w których część komórek uległa martwicy, ale skóra po kilku tygodniach jest w stanie się zregenerować.

- odmrożenia III stopnia - głębokie, w których najczęściej dochodzi do utraty uszkodzonych tkanek, a proces gojenia się trwa kilka miesięcy.

Trądzik młodzieńczy

Jest spowodowany nadmierną aktywnością gruczołów łojowych w okresie dojrzewania. Ich wydzielina oraz złuszczające się komórki naskórka czopują pory w skórze, tworząc tzw. zaskórniki. Te z kolei mogą przekształcać się w drobne, ropiejące owrzodzenia. Pielęgnacja skóry przy użyciu odpowiednich kosmetyków jest wystarczającym zabiegiem przy łagodnej postaci trądziku, natomiast rozległe zmiany wymagają leczenia u dermatologa.

Albinizm

Jest to schorzenie o podłożu genetycznym, polegające na braku melaniny. Osoby dotknięte tą wadą mają bardzo jasną skórę i białe włosy. Są bardzo wrażliwe na promienie słoneczne.

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Biologia
  • Organizm człowieka jako zintegrowana całość
  • Podstawowa
  • Biologia
  • Organizm człowieka jako zintegrowana całość
  • Podstawowa
  • Biologia
  • Organizm człowieka jako zintegrowana całość
  • Podstawowa
  • Biologia
  • Organizm człowieka jako zintegrowana całość

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.