Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wskaźniki odczynu roztworu

Wskaźniki odczynu roztworu

Wskaźniki (inaczej indykatory) są to związki chemiczne, które zmieniają swoją barwę w zależności od środowiska, w którym się znajdują (wskazują na odczyn roztworu, czyli rodzaj zawartej w nim substancji).

Jednym ze znanych wskaźników jest lakmus, a nasączona nim bibuła jest nazywana papierkiem lakmusowym.

Najczęściej używany jest papierek uniwersalny, który jest nasycony roztworem mieszaniny kilku wskaźników. Wskaźnikiem jest fenoloftaleina, oranż metylowy.

Wskaźnikiem jest też herbata, która wyraźnie jaśnieje po dodaniu soku z cytryny. Czerwona kapusta po skropieniu octem z niebieskofioletowej robi się jaskrawoczerwona. Podobnie jest z sokiem z buraków, z którego gotujemy barszcz.

Pogłębiaj wiedzę w temacie: Wskaźniki odczynu roztworu

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.