Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Niektóre wynalazki i odkrycia

Niektóre wynalazki i odkrycia

Wynalazek to stworzenie czegoś, co do tego czasu nie istniało, np. żarówka; odkrycie to uzyskanie wiedzy o czymś, co istnieje, ale dotychczas nie było znane. Dzięki wynalazkom i odkryciom człowiek stwarza sobie lepsze warunki życia i coraz więcej wie o otaczającym go świecie.

Najdawniejszym odkryciem, datowanym na około milion sześćset tysięcy lat temu, jest ogień. Ludzie pierwotni znali go dobrze i bali się go. Pojawiał się od błyskawic i zapalał lasy. Często powodował śmierć ludzi i zwierząt. Wiele czasu upłynęło zanim człowiek zrozumiał, że pocierając dwa kawałki drewna, jeden twardy, a drugi miękki może spowodować zapalenie się powstałych przy tarciu trocin. To odkrycie umożliwiło stałe korzystanie z ognia. Ognisko dawało ciepło, światło i można było na nim upiec mięso.

Jednym z najważniejszych wynalazków w dziejach jest koło. Pojawiło się 3500 lat przed naszą erą. Wykorzystano je w prymitywnych wozach. Później zaczęto je stosować w prostych urządzeniach, żarnach (urządzeniach przeznaczonych do mielenia ziarna na mąkę) do pompowania wody.

Chińskim wynalazkiem jest papier. Dokonał go jeden z urzędników cesarza około 100 r. n.e. Nowy materiał piśmienny powstawał z surowców uważanych za najmniej wartościowe: kory drzew, włókien roślin, konopi, starych gałganów. Wszystkie te składniki były gotowane na jednolitą masę, po odsączeniu wody powstawał tzw. papier czerpany.

W Europie papieru zaczęto używać tysiąc lat później. W XV w. wynaleziono druk (przedtem książki przepisywano ręcznie).

Zegary znano już w starożytności, ale nie wyglądały one tak jak teraz. Początkowo do określenia czasu wykorzystywano słońce i cienie rzucane przez różne przedmioty. Były to tzw. zegary słoneczne. Upływający czas odmierzano też za pomocą zegarów wodnych, nazywanych klepsydrami (używano też klepsydr piaskowych). W XV wieku pojawiły się zegary mechaniczne, w których wykorzystywano siłę nakręconej sprężyny. Takie zegary instalowano na wieżach ratuszowych i kościelnych. Od 1600 roku zaczęto wytwarzać zegarki kieszonkowe, można je uznać za przodków dzisiejszych zegarków ręcznych. Dziś używa się głównie nie wymagających nakręcania zegarków elektronicznych.

Wiek XIX przyniósł bardzo wiele odkryć i wynalazków. Zapoczątkowało je skonstruowanie maszyny parowej przez Jamesa Watta. Później silnik parowy zaczęto wykorzystywać w różnego rodzaju urządzeniach (w kolejnictwie, do napędu statków).

Wiek XX to rozwój radia, kina i telewizji. Wynaleziono komputer, który znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach życia. W tym wieku człowiek dokonał również podboju kosmosu.

Najważniejsze wynalazki i odkrycia XIX i XX wieku

Wynalazek lub odkrycie Wynalazca - odkrywca Data
lampa naftowa Ignacy Łukasiewicz 1853
silnik spalinowy Nicolaus Otto 1875
telefon Graham Bell 1876
żarówka Thomas Edison 1879
radio Guglielmo Marconi 1894
szczepionka przeciwko wściekliźnie Ludwik Pasteur 1885
promienie X Wilhelm Roentgen 1895
aparat do wyświetlania filmów — kinematograf Auguste i Louis Lumiere 1895
pierwiastki polon i rad Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie 1903, 1911
pierwszy lot samolotu Orville i Wilbur Wright 1903
pierwszy antybiotyk — penicylina Aleksander Fleming 1928
pierwszy komputer John Mauchly i John Presper Eckert 1944
pierwszy przeszczep serca Christian Barnard 1967
człowiek na Księżycu Neil Armstrong, Edwin Aldrin 1969
telefon komórkowy Firma „Motorola” 1984

Zapamiętaj!

Epoki prehistoryczne: epoka kamienia, brązu, żelaza.

Pojęcie cywilizacji: cywilizacja to stopień rozwoju społeczeństwa i jego kultury materialnej w danym okresie historycznym.

Wynalazek a odkrycie: wynalazek to stworzenie czegoś, co do tego czasu nie istniało, np. żarówka; odkrycie to uzyskanie wiedzy o czymś, co istnieje, ale dotychczas nie było znane.

Najważniejsze odkrycia i wynalazki w dziejach ludzkości:

odkrycie wynalazek
ogień, nowe lądy, szczepionki, antybiotyki koło, papier, druk, zegar

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Historia
  • Wiedza o społeczeństwie
  • Podstawowa
  • Historia
  • Wiedza o społeczeństwie
  • Podstawowa
  • Historia
  • Wiedza o społeczeństwie
  • Podstawowa
  • Historia
  • Wiedza o społeczeństwie
  • Podstawowa
  • Historia
  • Wiedza o społeczeństwie

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.