Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 5

Wielki Mur Chiński to jedyna budowla, którą widać z kosmosu

Ten mit może pamiętać ze szkoły jeszcze wasze starsze rodzeństwo. Dzisiaj mamy bardzo dobrą technologię, każdy z nas widział zdjęcia Ziemi z satelity albo z księżyca opublikowane przez NASA. Wiemy więc, że z Księżyca nie da się zobaczyć żadnej konstrukcji. Ziemia widoczna z tego naturalnego satelity to piękna biała kula, momentami niebieska. Można dostrzec na niej żółte i zielone plamy.

Widok Ziemi z Księżyca
Widok Ziemi z Księżyca. Zdjęcie wykonane przez załogę Apollo 8. Źródło: NASA

Co innego widok ze sztucznych satelitów. Z nich widać w odpowiednich warunkach pogodowych nie tylko Wielki Mur Chiński, ale i duże miasta, największe piramidy w Gizie, a nawet niektóre mosty!

Mysz zjada tylko ser

To mit, w który mogliście wierzyć w podstawówce. W każdej bajce, na każdym obrazku, w każdym opowiadaniu, w którym pojawia się jedząca mysz, towarzyszy jej smaczny żółty ser. Tak naprawdę ten gryzoń jest wszystkożerny. Najczęściej zjada ziarna i owoce, które znajdują się w naturalnym środowisku tego ssaka. Kiedy w pułapce na myszy pojawi się cheddar, mysz pewnie da się na to złapać. Jednak osiągnęlibyście ten sam efekt, w przypadku użycia wielu innych produktów spożywczych.

Myszka i ser
Fot: 123RF/Picsel

Zobacz poprzednie artykuły z tej serii:

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 4

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 3

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 2

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna

Zobacz najnowsze artykuły