Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 5

Wiedza, którą zdobywali w szkole wasi rodzice, może przestać być aktualna. Weryfikują ją najnowsze badania lub już wcześniej była oparta na błędzie. Dzisiaj mamy dla was nowe mity, tym razem takie, które krążyły lub nadal krążą wśród uczniów w szkolnych korytarzach.

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 5
Fot. 123RF/Picsel

Wielki Mur Chiński to jedyna budowla, którą widać z kosmosu

Ten mit może pamiętać ze szkoły jeszcze wasze starsze rodzeństwo. Dzisiaj mamy bardzo dobrą technologię, każdy z nas widział zdjęcia Ziemi z satelity albo z księżyca opublikowane przez NASA. Wiemy więc, że z Księżyca nie da się zobaczyć żadnej konstrukcji. Ziemia widoczna z tego naturalnego satelity to piękna biała kula, momentami niebieska. Można dostrzec na niej żółte i zielone plamy.

Widok Ziemi z Księżyca
Widok Ziemi z Księżyca. Zdjęcie wykonane przez załogę Apollo 8. Źródło: NASA

Co innego widok ze sztucznych satelitów. Z nich widać w odpowiednich warunkach pogodowych nie tylko Wielki Mur Chiński, ale i duże miasta, największe piramidy w Gizie, a nawet niektóre mosty!

Mysz zjada tylko ser

To mit, w który mogliście wierzyć w podstawówce. W każdej bajce, na każdym obrazku, w każdym opowiadaniu, w którym pojawia się jedząca mysz, towarzyszy jej smaczny żółty ser. Tak naprawdę ten gryzoń jest wszystkożerny. Najczęściej zjada ziarna i owoce, które znajdują się w naturalnym środowisku tego ssaka. Kiedy w pułapce na myszy pojawi się cheddar, mysz pewnie da się na to złapać. Jednak osiągnęlibyście ten sam efekt, w przypadku użycia wielu innych produktów spożywczych.

Myszka i ser
Fot: 123RF/Picsel

Zobacz poprzednie artykuły z tej serii:

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 4

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 3

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna cz. 2

Wiedza szkolna, która nie jest już aktualna

Zobacz najnowsze artykuły