Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Kipling, Rudyard (1865-1936)

Pisarz angielski. Urodził się w Bombaju, w Indiach, stanowiących wtedy część imperium brytyjskiego. Jego ojciec był profesorem sztuki dekoracyjnej w szkole sztuk pięknych, założonej przez Anglików. Kiedy Rudyard miał sześć lat, wysłano go na naukę do Anglii, do szkoły z internatem. Swe przeżycia z tego ojkresu zawarł w tomiku autobiograficznych opowiadań Stalky i Spółka (1899).

Po dziesięciu latach powrócił do Indii i postanowił poświęcić się pisarstwu. Podobnie jak wielu wybitnych pisarzy zaczynał od pracy dziennikarskiej, pisał również nowele. Wiele podróżował po Indiach. Był zafascynowany kulturą tego kraju, starał się ją zrozumieć. Chętnie słuchał indyjskich opowieści, baśni i legend. Stały się one inspiracją do napisania Księgi dżungli w 1894 r., a w rok później - Drugiej księgi dżungli.

Wkrótce potem Kipling z rodziną przeniósł się do Anglii. Tu opublikował wiele opowiadań, powieści i poezji. Najważniejszym utworem z tego okresu jest powieść Kim (1901). Jej bohater, młody chłopak, wciągnięty do wywiadu angielskiego, wędruje pieszo przez Indie ze swym mistrzem i przyjacielem. Wykorzystanie motywu wędrówki zaowocowało w książce barwną panoramą życia Indii pod panowaniem angielskim. Należy tu jeszcze wspomnieć o Takich sobie bajeczkach (1902) - historyjkach o zwierzętach przeznaczonych dla dzieci, ale ze względu na piękną formę i finezyjny humor czytanych chętnie przez dorosłych. Ponadto ogłosił m. in.: Kapitanowie zuchy (1897), Puk z Pukowej Górki (1906), Elfy i ich dary (1910).

Kipling był pierwszym pisarzem angielskim, który w 1907 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Zmarł w Londynie.

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.