Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Położenie Polski, jej sąsiedzi i podział administracyjny

Położenie Polski, jej sąsiedzi i podział administracyjny

Położenie Polski w Europie

Polska leży w środkowej części Europy, na półkuli północnej i wschodniej. Ogólna długość granicy wynosi 3538 km, w tym granica morska 524 km - Morze Bałtyckie. Stolicą Polski jest Warszawa, inne duże miasta to: Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Katowice, Lublin.

Granice i sąsiedzi

Granica zachodnia z Niemcami prawie w całości jest granicą naturalną i przebiega wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej. Wyjątkiem jest tylko niewielki fragment granicy ciągnący się na zachód od Szczecina.

Granica południowa ze Słowacją jest w całości granicą naturalną, przebiegającą pasmami górskimi Sudetów i Karpat.

Granica wschodnia i północna nawiązuje do tzw. linii Curzona. Była to linia podziału narodowościowego, ustalona w 1920 roku przez ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii - George’a Curzona. Nie jest to granica naturalna. Wyjątkiem jest środkowy bieg Bugu, stanowiący część granicy z Ukrainą i Białorusią.

Podział administracyjny

1 stycznia 1999 roku wprowadzono nowy podział administracyjny Polski. Jest to kolejny podział administracyjny funkcjonujący po zakończeniu II wojny światowej. Według niego Polska liczy 16 województw, 308 powiatów ziemskich, 65 powiatów grodzkich (miast na prawach powiatu), 2489 gmin.

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Geografia
  • Krajobrazy naszej ojczyzny
  • Podstawowa
  • Geografia
  • Krajobrazy naszej ojczyzny
  • Podstawowa
  • Geografia
  • Krajobrazy naszej ojczyzny

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.