Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Domy dawniej i dziś

Domy dawniej i dziś

Od zarania dziejów człowiek troszczył się, by miejsce, w którym osiadł, było bezpieczne. Ludzie pierwotni mieszkali w jaskiniach. Jaskinie były dla nich naturalnym schronieniem przed zimnem, deszczem i dzikimi zwierzętami.

Gdy człowiek wynalazł pierwsze narzędzia, wykorzystał je do obróbki materiału, z którego budował domy. Ciosał kamienie, nadając im odpowiedni kształt. Ogromne znaczenie w sztuce wznoszenia domów miało wynalezienie cegły. Jako pierwsi zaczęli jej używać Sumerowie prawie 6000 lat temu. W XX wieku do budowy domów zaczęto używać płyt wykonanych z betonu i stali oraz specjalnego rodzaju szkła. Powstawały coraz wyższe budynki. Największe z nich popularnie nazywa się „drapaczami chmur”. Dziś takie wieżowce wznosi się w dużych miastach, w których coraz częściej brakuje miejsca.

O tym, z czego zbudowane były domy i jaki miały kształt decydował np. klimat czy dostępność materiału. Indianie wykonywali swoje namioty tipi ze skór, ponieważ byli doskonałymi myśliwymi. Eskimosi mieli pod dostatkiem bloków lodowych i śniegowych, więc z tego materiału budowali igloo.

Obecnie wygląd domu zależy od zamożności jego właścicieli. W biednych krajach wielu ludzi mieszka w slumsach, w budach zrobionych z kartonów, desek i blach. Są też tacy ludzie, którzy w ogóle nie mają gdzie mieszkać - bezdomni.

Dom to nie tylko budynek i wyposażenie - to przede wszystkim ludzie, którzy w nim mieszkają. To oni tworzą atmosferę domu i od nich zależy, czy jest to dom szczęśliwy.

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Historia
  • Średniowiecze i czasy nowożytne
  • Podstawowa
  • Historia
  • Średniowiecze i czasy nowożytne
  • Podstawowa
  • Historia
  • Średniowiecze i czasy nowożytne

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.