Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

We dworze i na folwarku (XVI-XVIII w.)

Mieszkańcy polskiej wsi

Sytuacja wsi z upływem czasu ulegała pogorszeniu. Liczba dni, w których chłopi musieli odrabiać pańszczyznę, wzrosła do kilku w tygodniu. Na uprawę własnych kawałków ziemi mogli poświęcić niewiele czasu.

Obowiązki chłopów i świadczenia na rzecz szlachcica i Kościoła:

- pańszczyzna (przymusowa praca na rzecz pana),

- czynsz (pieniężna opłata za użytkowanie ziemi) lub danina (darowizna w naturze - płodach rolnych - za użytkowanie ziemi),

- dziesięcina (oddanie Kościołowi dziesiątej części plonów),

- przypisanie do ziemi (brak możliwości opuszczenia wioski bez zgody szlachcica),

- podleganie władzy sądowej pana.

Taka sytuacja na wsi polskiej miała miejsce praktycznie do końca XIX wieku. Okres „przednówka” (miesiące wiosenne, gdy kończyły się stare zapasy, a nie było jeszcze nowych zbiorów) był szczególnie dotkliwy. Chłopskie rodziny przymierały głodem lub zadłużały się u pana. Pożyczone pieniądze należało odpracować w okresie robót polowych, co znów obciążało włościan (tak nazywano chłopów), gdyż brakowało im czasu, by mogli obrobić własne zagony.

Chłopskie chaty urządzone były skromnie i wyposażone jedynie w podstawowe sprzęty. Drewniane bądź gliniane domy kryte strzechą miały małe okienka i drzwi. Gliniany piec dawał ciepło i służył do gotowania strawy. Innymi sprzętami były drewniane ławy i skrzynie. Skrzynie służyły do przechowywania skromnego dobytku. Ławy spełniały rolę stołów, stołków i łóżek. Spano na nich, przykrywając się kożuchem. Podłogi zrobione z ubitej gliny (klepiska) po zasłaniu słomą również mogły służyć za posłanie. Zimą do chaty sprowadzano inwentarz. Zwierzęta dawały dodatkowe ciepło, choć obcowanie z nimi i kiepskie warunki sanitarne przyczyniały się do rozprzestrzeniania chorób zakaźnych.

Zobacz podobne opracowania

 • Podstawowa
 • Historia
 • Średniowiecze i czasy nowożytne
 • Podstawowa
 • Historia
 • Średniowiecze i czasy nowożytne
 1. W rycerskim świecie
 2. Honorowy kodeks rycerski
 • Podstawowa
 • Historia
 • Średniowiecze i czasy nowożytne

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.