Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Mała ojczyzna

Mała ojczyzna

Warunki przyrodniczo-geograficzne panujące w Polsce, historia naszego państwa oraz związane z tym różnice kulturowe pomiędzy różnymi jego obszarami doprowadziły do wyodrębnienia się kilku dużych i wielu mniejszych krain (regionów). Są nimi m.in.: Pomorze, Wielkopolska, Śląsk, Małopolska, Mazowsze, Kujawy oraz Warmia i Mazury. Mieszkańcy tych ziem czują się Polakami, ale mają też własne, odrębne tradycje i obyczaje. Ludzie z różnych regionów posługują się rozmaitymi odmianami języka polskiego - gwarami.

Krainy mogą się też różnić krajobrazem. Inaczej wygląda on w Karpatach czy w Sudetach, inaczej w okolicach Lublina czy Warszawy, a całkiem inny jest na pojezierzach lub nad Morzem Bałtyckim. Inne jest ukształtowanie powierzchni, inne gleby, roślinność, a nawet zwierzyna.

Regiony różnią się również od siebie klimatem. Najsurowszy klimat panuje w górach. Opady deszczu i śniegu są tu obfitsze. Temperatura powietrza jest niższa.

Ślady odmienności regionalnych przetrwały do dziś, głównie na wsi i w małych miastach. Dostrzec je można na przykład w ludowych strojach. Różnice między regionami widać też w sposobie budowy domów, w muzyce ludowej, w zwyczajach świątecznych.

Zapamiętaj!

Regiony, czyli „małe ojczyzny” to krainy różniące się od siebie krajobrazem, historią, kulturą.

Zobacz podobne opracowania

  • Podstawowa
  • Historia
  • O poznawaniu dziejów
  • Podstawowa
  • Historia
  • O poznawaniu dziejów

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.