Podobnie jak rodzinę łączą więzy krwi i wspólne domowe tradycje, tak naród łączą wspólny język i historia. Jako Polacy wszyscy mówimy polskim językiem i żyjemy w kraju, który nazywa się Rzeczpospolita Polska. Powinniśmy również pamiętać o tym, że Polacy mieszkający poza granicami naszego państwa - tzw. Polonia - również należą do naszego narodu, choć niekoniecznie posługują się naszym językiem w sposób poprawny i być może nie znają naszej historii tak dobrze jak mieszkańcy naszej ojczyzny.
Polska jest w zasadzie krajem jednonarodowościowym. Niewielki procent jej obywateli stanowią przedstawiciele innych narodów, m.in. Niemcy, Ukraińcy, Litwini, Białorusini, Żydzi, Tatarzy.
Odrębność narodowa Polaków podkreślana jest na zewnątrz takimi symbolami jak godło, flaga i hymn narodowy. Godłem Polski jest orzeł biały w złotej koronie, umieszczony na czerwonym tle. Orzeł został obrany jako godło pierwszych władców Polski i pozostał nim do dziś. Flaga polska ma kolor biało-czerwony. Biel i czerwień to nasze ojczyste barwy. Flaga i godło symbolizują naród polski. Ponieważ są znakami naszego państwa, należy odnosić się do nich z szacunkiem. Naszym hymnem narodowym jest „Mazurek Dąbrowskiego” - pieśń napisana przez Józefa Wybickiego dla upamiętnienia postaci generała Jana Henryka Dąbrowskiego - twórcy Legionów Polskich we Włoszech. Hymn został napisany ponad dwieście lat temu, w czasach, gdy Polska straciła niepodległość. „Mazurek” został wybrany na polski hymn narodowy, gdy Polska odzyskała niepodległość po latach rozbiorów, ponad osiemdziesiąt lat temu.
Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest podzielone na mniejsze jednostki administracyjne. Podział ten ma na celu sprawne zarządzanie państwem. Od 1 stycznia 1999 r. jest 16 województw. Każde z nich dzieli się na powiaty, te natomiast na gminy.
Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG
Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka
Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.
Ciekawostki (0)
Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.