Wybierz szkołę

Wybierz dział

Zaproszenie do wspólnej nauki

zaprasza Cię do wspólnej nauki fiszek

Połączenie głosowe
Upewnij się, że masz włączone głośniki i mikrofon
Odrzuć

Rodzinne historie

Co to jest rodzina?

Rodzina to grupa społeczna złożona z małżonków i ich dzieci, a także wszystkie osoby związane z nimi pokrewieństwem i powinowactwem. Najmniejszą rodzinę tworzą więc rodzice i ich dzieci. Dziadkowie, babcie, wujkowie, ciocie, kuzynowie i kuzynki, a więc wszyscy, którzy są z nimi spokrewnieni lub spowinowaceni, to również rodzina, choć kontakty z tymi osobami mogą nie być aż tak bliskie i serdeczne.

Rodzina rodzinie nierówna

Z prawnego punktu widzenia pokrewieństwo pierwszego stopnia zachodzi pomiędzy rodzicami i ich dziećmi oraz rodzeństwem. Ten stopień pokrewieństwa wyklucza pewne sytuacje prawne (nie można ożenić się z własną matką, siostrą, córką, czy wyjść za mąż za ojca, syna, brata). Narzuca też pewne obowiązki (np. obowiązek opieki nad niepełnoletnim) i daje pewne prawa (np. rodzicielskie, spadkowe).

Czy wiesz, że...

Pokrewieństwo to stosunek, jaki zachodzi pomiędzy ludźmi połączonymi więzami krwi, pochodzącymi od wspólnego przodka.

Powinowactwo to stosunek rodzinny zachodzący między jednym z małżonków i jego rodziną a krewnymi drugiego małżonka. Tak więc mama i tato, babcia i dziadek - są to zawsze krewni. Ciocia i wujek mogą być krewnymi (jeżeli to siostra lub brat matki lub ojca). Mogą być również powinowaci (ciocia, która jest żoną naszego wujka (krewnego) lub wujek, który jest mężem naszej cioci (krewnej).

Krewni, powinowaci

Ciekawostki (0)

Zabłyśnij i pokaż wszystkim, że znasz interesujący szczegół, ciekawy fakt dotyczący tego tematu.

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

Autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A Sabak, D. Stopka, A Szostak, D. Pietrzyk, A. Popławska, E. Seweryn, M. Zagnińska, J. Paciorek, E. Lis, M. D. Wyrwińska, A Jaszczuk, A Barszcz, A. Żmuda, K. Stypinska, A Radek, J. Fuerst, C. Hadam, I. Kubowia-Bień, M. Dubiel, J. Pabian, M. Lewcun, B. Matoga, A. Nawrot, S. Jaszczuk, A Krzyżek, J. Zastawny, K. Surówka, E. Nowak, P. Czerwiński, G. Matachowska, B. Więsek, Z. Daszczyńska, R. Całka

Zgodnie z regulaminem serwisu www.opracowania.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora jest niedozwolone.